To popolnoma nebogljena mala bitja se zaradi občutka zapuščenosti, kar naenkrat znajdejo v veliki stiski. Ko se otrok navadi na sovrstnike in varuške ter spozna, da se bodo starši vedno vrnili ponj, je seveda lažje, čeprav so ti otroci,v primerjavi z vsrtniki, veliko bolj nesproščeni
Če se le da, čimprej po njih
Najnovejša študija je namreč pokazala, da je raven stresa pri malčkih, ki so v jaslih, za tretjino višja kot pri otrocih, ki jim ni treba tako zgodaj v varstvo. To še posebej velja malčke, ki so v varstvu več kot osem ur na dan. Do ugotovitev so prišli strokovnjaki z norveške univerze za znanost in tehnologijo, ki so šest mesecev opazovali obnašanje 112 malčkov, starih od 12 do 18 mesecev.
Malčki najbolj senzibilna bitja
Raziskava je pokazala, da se otroci, ki veliko časa preživljajo v jaslih, veliko bolj nestrpni do svojih sovrstnikov, se veliko prepirajo, predvsem zato, ker pogrešajo svoje starše. Stres v tako mladih možganih zelo vpliva na nadaljnji razvoj, takšni otroci imajo manj samokontrole, so bolj sramežljivi in niso tako spretni v govoru, so še ugotovili norveški strokovnjaki.
Kvalitetno preživljanje časa
Zjutraj in pozno popoldne
Sicer so strokovnjaki vsako jutro in pozno popoldne testirali slino teh otrok in tako ugotavljali raven stresnega hormona kortizona. Pri otrocih, ki so več kot osem ur preživeli v jaslih, je bila raven kortizona, ki je označevalec čustvenih reakcij, za tretjino (32 odstotkov) višja primerjavi s tistimi otroki, ki so v tem času bili s svojimi starši.
dezurni@zurnal24.si