Zdravje > Otrok
221 ogledov

Seneni nahod: Danes trpi že deset odstotkov prebivalstva, trend pa še vedno raste

Ljudje v mestu Profimedias
S toplejšim vremenom se vrača seneni nahod. Kako se soočiti s težavami.

"V zraku bo še vedno cvetni prah jelše in manjše količine leske, v Primorju cipres. Jesen se pojavlja v vzhodni Sloveniji in v Primorju. Sezona breze se še ni začela," v zadnji napovedi o obrmenjenosti cvetnega praha navaja Nacionalni inšitut za javno zdravje(NIJZ),

Prvi val alergenega cvetnega prahu z lesko in jelšo se izteka, drugi val bo prinesel jesen in brezo. V Primorju se bo v marcu zaključila sezona cipres, dodajajo na NIJZ. Vsi, ki trpite za alergijo na cvetni prah, lahko na njihovi spletni strani beležite svoje simptome - v spletnem Dnevniku cvetnega prahu. 

Kihate, smrkate, imate voden izcedek iz nosu, ta vas srbi in peče, vas draži v grlu ter imate srbeče, pordele oči. S toplejšim vremenom se vrača seneni nahod, število obolelih pa iz leta v leto narašča. V razvitih področjih za simptomi senenega nahoda trpi že deset odstotkov prebivalstva. 

Predvsem otroci in mladostniki

"Težave se kažejo na očeh (srbečica, rdečica, zabuhle veke) oziroma v nosu (srbečica, zamašen nos, izcedek, kihanje), lahko pa tudi na pljučih (kašelj, težko dihanje, piskanje). Senzibilizacijo (prisotnost protiteles) potrdimo po navadi s kožnimi alergološkimi testi, občasno se poslužujemo tudi krvnega testa," pojasnjuje specialistka pediatrinja alergologinja Anja Koren Jeverica z UKC Ljubljana. Seneni nahod je ena izmed pogostejših težav otrok in mladostnikov. Ponavadi so atopiki tudi starši, dodaja. 

Srbečica v ustni votlini

Da bo mera polna, pa se lahko pri tistih, ki trpijo za senenim nahodom, pojavi navzkrižna alergija: alergični na pelode dreves lahko razvijejo alergijo v ustih kot srbenje in otekanje, če uživajo koščičasto sadje, jabolka, hruške, lešnike, orehe, kivi, alergični na travne pelode in rž pa so navzkrižno lahko alergični na sojo, različne vrste moke, arašide, paradižnik. "Temu pojavu rečemo oralni alergijski sindrom in je posledica navzkrižnih alergenov med hrano in pelodi (tipičen primer: breza in jabolka). Večinoma ne pride do večjih težav, simptomov ni, če je hrana toplotno obdelana," dodaja zdravnica. 

Kako si pomagati?

Predlaga, da si ob tovrstnih težavah pomagamo s pršilo za nos, v trdovratnejših primerih pa svetuje s tako imenovano specifično imunoterapijo. "Izpostavljenost cigaretnemu dimu je zelo škodljiva in lahko tudi poslabša alergijske težave. Pelodom se seveda ne da izogniti, pomagajo pa lahko nekateri ukrepi – izogibanje težjemu naporu na prostem v času najbolj intenzivnega cvetenja, tuširanje in umivanje las (pelodi se lahko »prilepijo« na obleko, lese) in zapiranje oken pred spanjem v času, ko najbolj cveti," še dodaja strokovnjakinja z ljubljanskega kliničnega centra. 

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice