V Sloveniji še vedno prevladuje različica B.1.258.17, a je njen delež v tem tednu padel pod 80 odstotkov. Trenutno znaša 77,92 odstotka. Na drugo mesto po razširjenosti se je povzpela različica B.1.1.7, ki predstavlja 7,6 odstotka. V začetku marca je omenjena različica predstavljala dva odstotka vseh primerov, prejšnji teden pa je bil ta odstotek 3,78. "Prejšnji teden smo poročali o 238 primerih angleške različice. V preteklem tednu se je število primerov povzpelo na 511, kar pomeni, da se je število podvojilo," je povedala direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik.
Žohar Čretnik je poudarila, da je treba spremljati podatke o trendu. "Dejstvo je, da se vsi parametri podvojujejo in da smo po vseh parametrih v eksponentni rasti," je opozorila.
Iz tabele, ki prikazuje delež angleške različice B.1.1.7 med vzorci, ki so potrjeni s sekvenciranjem celotnega genoma, je razvidno, da beležimo porast primerov različice. Vsak teden se število podvoji. "Eksponentna krivulja je nekaj časa zelo položna, potem pa gre v strmo rast. Kdaj se bo prelomila in koliko se bo, ne moremo napovedati. Če gledamo skupno število 511, lahko naslednji teden pričakujemo 1000 primero in čez dva tedna 2000. Ta trenutek še zgleda da angleška različica izpodriva različico B.1.258.17, vendar se v nadaljevanju lahko zlahka zgodi, da bo angleška različica spremenila skupno epidemično krivuljo," je eksponentno rast angleške različice komentirala direktorica NLZOH.
Situacija v posameznih regijah se ne razlikuje bistveno. Deleži angleške različice se gibljejo od 4,7 v podravski regiji do 9,8 v savinjski regiji, če gledamo podatke za vse tedne skupaj. Nekoliko se glede na razporeditev različic od preostalih razlikujeta podravska in pomurska regija, kjer ima večji delež različica B.1.1.70, ki pa ne nosi kritičnih mutacij.
Situacijo je treba skrbno spremljati
Podvojilo se je tudi število potrjenih primerov južnoafriške različice B.1.351, in sicer z 10 na 21. Devetnajst primerov so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI), kar pomeni, da gre za primere pretežno iz osrednjeslovenske regije.
"Južnoafriška različica je tista, ki mene osebno skrbi, ker so te številke še majhne, če pa gledamo epidemiološke podatke o teh primerih vidimo, da je jasna potovalna anamneza samo za tri paciente ki so imeli potrjeno to različico. Iz anamnestičnih podatkov izhaja, da se nam različica širi in pravih poti prenosa za zdaj, razen skupine v Komendi, ni. Podatke je treba spremljati z veliko skrbnostjo in zelo pozorno spremljati, kaj se bo dogajalo, ker je vpliv na uspešnost cepljenja večji kot pri angleški različici," je opozorila Tjaša Žohar Čretnik.
Južna Afrika je nehala cepiti s cepivom proti covidu-19 družbe AstraZenece, saj cepivo glede na ugotovitve znanstvenikov ne ščiti dobro pred tamkajšnjo različico virusa. Glede na rezultate študije nudi namreč le 10,4-odstotno zaščito pred južnoafriško različico B.1.351, piše v znanstveni reviji New England Journal of Medicine. Kot povzema STA, dva odmerka cepiva AstraZenece nista učinkovito zaščitila pred blagim ali srednje težkim potekom bolezni covida-19, ki se je pojavila po okužbi z južnoafriško različico SARS-CoV-2.
Malenkost se je povečalo število primerov različice A.17, in sicer z 12 na 14, medtem ko število potrjenih primerov brazilske različice P.1 ostaja enako (en potrjen primer).
Z analizo 2908 vzorcev je NLZOH do zdaj zabeležil 37 različic virusa pri nas, z različicami, ki jih je zabeležil IMI, pa skupno 46 različnih variant. "Rep različnih variant, ki so prisotne v nizkem številu, se podaljšuje. Z večanjem števila analiz vzorcev dobimo bolj detajlen pogled in lahko sklepamo, da je prisotnih veliko novih vnosov različnih genetskih različic v Slovenijo," je pojasnila Žohar Čretnik.
To ni nič v primerjavi s tem, kar vas čaka, zato: Uživajte dokler lahko!
koga briga in sploh več ne berem ,je itak skozi po istem kopitu
Pri 2.175.000 testiranjih, ni bilo nobene gripe. Matr smo dobri.