Študija, objavljena v reviji Lancet, je bila izvedena v Honkongu, v tamkajšnjem centru za reproduktivno zdravje od leta 2018 do 2022. Naključno kontrolirano preskušanje je bilo izvedeno na 860 ženskah, ki so uporabile nujno kontracepcijo (jutranjo tabletko), povzema The Guardian.
Študija iz leta 1998 je pokazala, da je levonorgestrel, ena najbolj priljubljenih jutranjih tablet, do 95 odstotkov učinkovit pri preprečevanju nosečnosti, če ga vzamete v 24 urah po nezaščitenem spolnem odnosu, in da je učinkovitost padla na 58 odstotkov ali manj v treh dneh.
Avtorji študije so zdaj sporočili, da je jemanje tabletke skupaj s piroksikamom, zdravilom na recept, ki se uporablja za lajšanje bolečih in vnetnih stanj, kot je artritis, "znatno izboljšalo učinkovitost nujne kontracepcije."
Nova študija kaže, da lahko levonorgestrel ostane zelo učinkovit do tri dni po nezaščitenem spolnem odnosu, če ga jemljemo s piroksikamom. Znanstveniki so izračunali, da so ženske, ki so prejemale kombinacijo s piroksikamom, preprečile 95 odstotkov nosečnosti, v primerjavi s 63 odstotki tistih, ki so prejemale kombinacijo placeba.
Pionirsko odkritje
Raziskovalka Sue Lo iz hongkonškega združenja za načrtovanje družine je povedala, da so ugotovitve "res vznemirljive" in jih opisala kot "pionirsko odkritje" ter upala, da bodo drugi raziskovalci lahko gradili na tem. "Za splošno javnost je nujna kontracepcija, ki jo uporabljamo, res dobra. Veseli smo, da smo našli nekaj, kar je izpopolnilo terapijo," je dejala.
Raziskovalci so povedali, da ni bilo bistvene razlike v stopnjah stranskih učinkov, kot so zapoznele menstruacije, v obeh študijskih skupinah. Ta študija je bila prva, v kateri raziskovalci predlagajo, da bi " dostopno in varno" zdravilo, vzeto skupaj z levonorgestrelom, lahko povečalo učinkovitost jutranje tabletke, je dejal prvi avtor študije Raymond Li z Univerze v Hongkongu. Toda Li je poudaril, da bo treba opraviti še več podobnih raziskav. "Trenutno je nekoliko prezgodaj prositi ženske, naj svoji terapiji dodajo (piroksikam)," je dejal Li in dodal, da se mora ženska o kombinaciji zdravil najprej pogovoriti s svojim zdravnikom.
V ločenem komentarju v reviji Lancet je Erica Cahill z Medicinske fakultete Univerze Stanford opozorila, da izsledki raziskave "morda ne veljajo za vse ženske." Udeleženke študije so bile namreč večinoma azijskega porekla in so tehtale manj kot 70 kilogramov, je zapisala Cahill, ki ni bila vključen v študijo. Izboljšane učinkovitosti "morda ni mogoče posplošiti na bolnike z višjim BMI," je opozorila.
dezurni@styria-media.si
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id08998615