Strastni poljubi stimulirajo spolno poželenje tudi zaradi številnih živčnih končičev, ki jih imamo na ustnicah. Zaradi izjemne občutljivosti na dotike delujejo kot erogena cona, pomembno vlogo pri poljubljanju pa ima tudi nos.
Angleški strokovnjak Paul Brown domneva, da naj bi bil užitek pri poljubljanju celo bolj odvisen od vonja kot od drgnjenja ustnic. Pojasnjuje, da je zgornja ustnica področje, kjer žleze sproščajo feromone, ki vzbujajo poželenje pri obeh partnerjih. Med poljubljanjem se namreč zelo približamo partnerjevi zgornji ustnici, kjer se izločajo feromoni.
Adrenalin, oksitocin in dopamin
Med poljubljanjem lahko nadledvična žleza sprošča celo adrenalin, to pa ima za posledico razbijanje srca, globoko dihanje in potne dlani.
Naše vznemirjenje ob poljubljanju lahko vzpodbudi hipofizo, ki začne izločati oksitocin, ki mu rečemo tudi hormon ljubezni. Zato sta dva lahko še bolj povezana.
Poleg tega naj bi se začel med poljubljanjem sporščati tudi dopamin, ki je bolj poznan kot hormon sreče. Prav zaradi teh učinkov so pari, ki se več poljubljajo, praviloma bolj srečni in bolj navezani eden na drugega.
anja.scuka@zurnal24.si