Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, ki je brezplačna kartica, omogoča, da ste med med začasnim bivanjem v tujini upravičeni do vseh nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev in vam zanje ni treba plačati. A do brezplačnih zdravstvenih storitev ste upravičeni le v ambulantah, ki spadajo v javno zdravstveno mrežo.
Zavarovane osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane v Sloveniji, imajo v času začasnega bivanja v drugih državah pravico do nujnega oziroma potrebnega zdravljenja. Postopek uveljavljanja in obseg pravic do zdravstvenih storitev je odvisen od tega, v kateri državi zavarovane osebe uveljavljajo zdravstvene storitve.
Velikokrat pa se zgodi, da se turisti zatečejo po pomoč v najbližjo ambulanto, predvsem v turističnih naseljih pa so te samoplačniške. ZZZS bo ob vrnitvi domov na podlagi predložene medicinske dokumentacije in računov v upravičenih primerih povrnil stroške v višini, kot bi jih priznala tuja zdravstvena zavarovalnica. Da bo postopek lažji, so pri ZZZS pripravili novo aplikacijo za pripravo in oddajo elektronskih vlog, za katere zavarovana oseba ne potrebuje digitalnega potrdila.
Preko aplikacije samodejno do ZZZS
Obrazec se sproti prilagaja izbiri opcij konkretnega zahtevka. Po vnosu vseh zahtevanih podatkov se bo z oddajo vloge ta po varnem kanalu samodejno posredovala na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Aplikacijo najdete na spletni strani https://www.zzzs.si/zzzs-api/obrazci/evloge/.
Nujne in potrebne zdravstvene storitve tiste storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč naravo storitev in pričakovano dolžino bivanja v teh državah. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki sprejme osebo na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev pričakovane dolžine bivanja v tujini.
Participacija ne bo povrnjena
Ob tem pri ZZZS opozarjajo, da imajo nekatere države uveljavljen sistem participacije, ko morajo pacienti iz lastnega žepa prispevati določeno vrednost zdravstvene storitve oziroma pavšalno vrednost denimo za sprejem v bolnišnico, dan ležanja v bolnišnici, obisk zdravnika ali izdani recept.
Ker so slovenski zavarovanci med začasnim bivanjem v tujini izenačeni z zavarovanci države, v kateri uveljavljajo zdravstveno storitev, so ravno tako dolžni plačati participacijo, ki pa je ZZZS ne povrne.
V lanskem letu so zavarovanci pri ZZZS vložili 4290 zahtevkov za povračilo stroškov zdravstvenih storitev, ki so jih uveljavljali med začasnim bivanjem v tujini.
Pri ZZZS opozarjajo, da evropska kartica nekaterih zdravstvenih storitev ne krije. Med njimi so izpostavili stroške prevoza iz tujine v domovino, stroške zdravstvenih storitev, ki jih nudijo turistične ali druge zasebne ambulante, ki niso del javne oz. državne zdravstvene mreže ter v večini tujih držav stroške prevoza zaradi poškodbe na smučišču, denimo s helikopterjem ali z reševalnimi sanmi.