Glede na objavljene podatke je bil delež pozitivnih testov v soboto pri nas 30,3-odstoten, kar je precej več kot v petek, ko je bil delež 22,9-odstoten.
Čeprav je bil petkov delež pozitivnih testov najmanjši v zadnjih 14-dneh, ter da je dobro novico o umirjanju razmer objavil tudi Institut Jožef Stefan, so nas podatki za soboto znova razočarali. Epidemiologi so sicer poudarili, da sobotni delež pozitivnih brisov ni nepričakovan, saj so podatki ob koncih tedna specifični.
"Težko rečem, kaj delamo narobe, verjetno pa se mnogi ukrepov ne držijo, število okuženih je samo odraz tega," je te zadnje, znova slabše podatke o okuženih pri nas, za Dnevnik TV Slovenija komentiral direktor Klinike Golnik Aleš Rozman.
V soboto je na primer zdravljenje potrebovalo 20 več covid bolnikov kot v petek, skupaj 1278.
"Ko bo število nižje, bomo imeli v bolnišnicah tudi prostor za morebitne bolnike s covidom-19 in nekaj varnostne mreže za primer, da se krivulja znova obrne navzgor. Nekako razmišljamo o tem, da ko pade število obolelih pod tisoč, bi poskušali z odpiranjem šol in tudi do določenega dela tudi gospodarstva. Vendar takega eksperimenta v tem trenutku ne moremo narediti, ker ni več rezerve," je dodal Rozman.
"Rezultati kažejo, da smo v Sloveniji z vsemi ukrepi dosegli nek plato, še vedno pa se stanje ne izboljšuje," je epidemiološke številke za soboto za STA komentirala vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović.
"To na eni strani pomeni, da če ukrepe sprostimo, bomo imeli v 14- dneh 40 odstotkov slovenskih bolniških postelj zasedenih s covidnimi bolniki, da ne govorim o tem, koliko to pomeni smrtnih žrtev. In če uvedemo hujše ukrepe, je vprašanje, kakšno bo njihovo spoštovanje, saj je že sedaj nekako vtis, da ljudje težko razumejo in težko spoštujejo ukrepe. To se zelo očitno kaže v rezultatih, ki jih imamo," je dejala infektologinja.
Petkovi rezultati ne pomenijo nič
V družbi se moramo, tako Beovićeva, dogovoriti, kaj je tisto, kar nam je pomembno. "To je neka družbena odločitev, s katero pravzaprav medicinska stroka nima dosti," je še dejala Beovićeva in spomnila na znane mehanizme prenosa okužb in zakaj je covid-19 nevarna bolezen. Infektologinja meni, da bi ljudje lahko naredili vse za to, da bi si naredili "kolikor toliko primerne božične in novoletne praznike". Na vsakem posamezniku je, tako Beovićeva, ali bo vplival na to, da okužb ne bo.
dezurni@zurnal24.si
Za to fašistično bagro rabimo samo jeklene celice z bodečo žico. Ne boste več dolgo lagali in zavajali ljudi, ampak čmurili za rešetkami, kamor spadate, lopovi zahrbtni.
Pravljica, pravličarjev se nadaljuje. Naj ponudijo proaktivna ukrepe, ne zgolj besede, ki se ponavljajo. Nasvetodajalci. 😕, brez kredibilnosti, v rokah politike.
www︎.︎Cycoap︆.︆net - oddličen prrojekt za odrrasle, ki želijo najti parrtnerja za seks