Zdravje > Aktualno
2194 ogledov

Zdravnik vidno ganjen: "Sem brez besed. Hvala vsem!"

Peter Irman

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo je s pomočjo donatorjev, posameznikov in podjetij v dobrem mesecu uspelo zbrati dovolj sredstev za nakup naprave za CAR-T celično terapijo na kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana.

"Številne kamere na Vrazovem trgu 1 in nasmehi vse do ušes pričajo, da nam je uspelo! Skupaj z donatorji, strokovnjaki, člani združenja, posamezniki in mediji smo do današnjega jutra zbrali nepredstavljivih 700.776, 00 evrov za napravo CAR-T," so zapisali na FB profilu združenja, kjer so objavili fotografije novinarske konference, kjer so sporočili  to zares spodbudno novico. "

 | Avtor: Peter Irman Peter Irman
Cilj so presegli v sredo, ko je anonimni donator prispeval 100.000 evrov. Prav tako se je javil donator, ki bo kupil še eno celotno napravo s pripadajočo opremo.

Za napravo s pripadajočo tehnično opremo bo združenje tako odštelo nekaj manj kot 534.000 evrov, namesto sprva predvidenih 613.000 evrov. S presežkom zbranih sredstev, ki trenutno znaša okoli 165.000 evrov, in donacijami, ki jih prek donatorski pogodb še pričakujejo, bodo poskušali zagotoviti še dodaten instrument, ki bo osrednji napravi omogočil izdelavo pripravkov za dve osebi hkrati.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedala predsednica združenja Kristina Modic, takšnega odziva niso pričakovali.. 

"Sem brez besed," je vidno ganjen dejal priznani stokovnjak, hematolog, eden od pobudnikov akcije in predstojnik oddelka za hematologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Samo Zver. "Hvala vsem, res. Odziv, ki presega vse, kar je bilo za pričakovati," je še povedal. Po njegovem bodo prve bolnike s pomočjo te naprave začeli zdraviti konec leta, na leto bi lahko obravnavali med 20 do 30 bolnikov.

Na pomoč pri urejanju zadev za nakup naprave so jim priskočili tudi pri agenciji za zdravila in medicinske pripomočke, prav tako so po Zverovih besedah že začeli z urejanjem primernih prostorov za postavitev naprav. Ministrstvo za zdravje je zagotovilo kritje stroškov za postavitev naprav v prostor.

CAR-T celična terapija predstavlja nov način imunskega zdravljenja raka. Tako bolniku vzamejo imunske celice, ki jih s pomočjo virusov gensko spremenijo na način, da dobijo nove senzorje za vrsto raka, ki ga ima bolnik. Celice nato v aparatu namnožijo, nato pa jih aplicirajo v bolnika.

Novi senzorji imunskim celicam omogočijo, da prepoznajo raka, ki ga ima bolnik, poleg tega pa so imunske celice opremljene z mehanizmi, s katerimi limfociti potem bolj učinkovito najdejo in uničijo raka.

dezurni@zurnal24.si

 

Komentarjev 3
  • Ender3 20:07 12.marec 2021.

    Poklon g.Zver za napor, v dobro bolnikov, v času, ko odgovorna stroka molči in, ko obobožano zdravstvo prejema prispevke in donacije od državljanov, ker vladna politika dovoljuje, da se namenski denar pokrade v privatne interesne žepe.

  • JZekspert 12:20 12.marec 2021.

    Žal se vidi, da imamo popolno anarhijo brez sistema. Samo Zver ima morda dober namen, a pri raku je treba pristopati zelo sistematično, saj imamo državni program DPOR. Zatajili so tisti, ki ga vodijo, in vodilni na MZ ter NIJZ. ...prikaži več Ni glavna stvar, da kupujemo eno aparaturo in potem to razglašamo, glavna stvar je preprečiti čim več rakov, nato jih odkrivati in šele nato jih zdraviti, kar je mogoče. Kot, da smo nori, da nihče nič ne ve. Poglejte: https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/sl/