Kot je danes poročalo Delo, so na kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik že poročali o eni smrtni žrtvi zaradi gripe. Tam sicer že od 8. januarja velja popolna prepoved obiskov zaradi povečanega števila respiratornih okužb.
Oddelki prepolni bolnikov
"Trenutno je stanje tako, da so to pretežno starejši bolniki s kroničnimi boleznimi," je dodala Bojana Beovič namestnica predstojnice Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja na UKC Ljubljana, ki je dodala, da vrhunec obolenj pričakujejo v desetih do štirinajstih dneh.
Dejanskih primerov precej več
Beovičeva je pojasnila, da so v naši največji bolnišnici v zadnjem mesecu potrdili 400 primerov gripe, vendar gre samo za potrjene primere, saj vzorcev ne jemljejo vsem. Dejanski primerov je precej več.
Popolna prepoved obiskov velja tudi na oddelku za pljučne bolezni Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.
V bolnišnici Petra Držaja, kjer vsako leto odprejo poseben oddelek za epidemije, imajo zasedenih vseh 20 postelj. Sicer v glavnem zbolevajo starejši ljudje, to je tudi razlog, da je tolikšno število obolelih hospitaliziranih. Ob gripi se namreč poslabšajo tudi druga kronična bolezenska stanja. Veliko je tudi primerov bakterijskih pljučnic in pa zapletov, ki se pojavijo ob gripi.
Bojana Beović: "Kar nekaj starih ljudi, ki imajo druge bolezni, zaradi gripe umre. Ob gripi se poslabšajo vse kronične bolezni. So pa seveda tudi mlajši bolniki, pri katerih poteka gripa izjemno hudo."
Kot vzrok smrti gripa redko prijavljena
Kar se smrtnih primerov tiče, v ljubljanksem kliničnem centru dodajajo, naj podatke pridobimo od NIJZ. Tam so pred dnevi pojasnili, da podatki za tekočo sezono niso na voljo, sa zbiranje in analiza še potekajo. "Gripa kot neposredni vzrok smrti je redko prijavljena. Več ljudi umre zaradi zapletov pri/po gripi poslabšanje pridružene kronične bolezni. Število oseb, ki umre zaradi zapletov po ali pri gripi je težje oceniti, saj je pri njih prisotnih več dejavnikov, ki lahko vplivajo na poslabšanje zdravstvenega stanja in posledično smrt, " nam je pojasnila Eva Leban z NIJZ.
Cepljenje še vedno priporočajo, saj vrh obolevnosti za gripo glede na analize prejšnjih let pričakujejo konec januarja in v začetku februarja. Oseba, ki se cepi, ima manj možnosti za razvoj bolezni; v primeru, da zboli, ima pa manjšo možnost za hujši potek bolezni in za zaplete.