Zdravje > Aktualno
17222 ogledov

To so začetni znaki za demenco

Demenca
V Sloveniji ima demenco po epidemioloških ocenah okoli 33.000 ljudi, v Evropi deset milijonov, na svetu pa 47 milijonov ljudi.

Demenca tako sodi med največje zdravstvene, socialne in finančne izzive sodobne družbe, na kar opozarja tudi letošnji svetovni dan Alzheimerjeve bolezni, ki ga zaznamujemo danes. V Sloveniji bodo ob svetovnem dnevu organizirali tudi več Sprehodov za spomin, prihodnji teden pa bo na ljubljanski medicinski fakulteti mednarodna konferenca o demenci.

Demenca je skupno ime za progresivne možganske sindrome, ki čez čas povzročijo ne le poslabšanje spomina, ampak tudi drugih možganskih funkcij, kot so razmišljanje, prepoznavanje, izražanje in načrtovanje. Gre za bolezen, ki je mnogo več kot zgolj izguba spomina, saj prinese tudi spremembo človekove osebnosti, ki je za svojce obolelega še posebej boleča.

V največji meri zaradi starajoče se družbe v svetu število obolelih za demenco hitro narašča. Vsake tri sekunde zanjo zboli ena oseba, dve tretjini demenc pa predstavlja Alzheimerjeva bolezen. Organizacija Alzheimer Evropa je dala pobudo, da demenca postane prioriteta javnega zdravstva, kar je podprla tudi Slovenija.

Po ocenah strokovnjakov ima diagnozo le vsak četrti bolnik z demenco, kar je razlog za veliko zaskrbljenost.

September kot svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni zato vsako leto izpostavi pomen ozaveščenosti o demenci in boja proti njeni stigmatizaciji. Svetovna zdravstvena organizacija je maja 2017 tudi sprejela globalni akcijski načrt za demenco.

Demenca je globalni izziv

Predsednica združenja za pomoč pri demenci Spominčica - Alzheimer Slovenija Štefanija L. Zlobec pa je poudarila, da je demenca globalni izziv, ki se začne pri svojcih obolelega: "Oskrba bližnjega je zanje breme, ki ga zmorejo le s pomočjo skupnosti. Svojcem veliko pomeni že, če jih nekdo informira o značilnostih bolezni, njenem poteku in možnih zapletih."

Zlobčeva je ocenila, da je prišlo do velikega preskoka na boljše pri odnosu do obolelih, tako v domovih za starejše kot doma, kjer oboleli potrebujejo še več podpore. Zaradi tega v Spominčici že izvajajo družabništvo na domu, potrebe po taki obliki pomoči pa so velike. V pomoč obolelim, svojcem in lokalni skupnosti so tudi demenci prijazne točke.

Kot dobrodošel se je izkazal tudi projekt Za demenci prijazno skupnost, ki ga sofinancira ministrstvo za zdravje. Namenjen je izobraževanju ter usposabljanju formalnih in neformalnih oskrbovalcev obolelih kot tudi strokovnih delavcev, kar Spominčica izvaja po celotni državi. Drugi sklop pa je namenjen izobraževanju družinskih zdravnikov, ki prvi pridejo v stik z bolniki.

V društvu Spominčica opozarjajo tudi na prvih deset znakov demence, ki jih vidite na njihovi spodnji grafiki.

Prvi znaki demence - Spominčica | Avtor: Spominčica Spominčica
 

Komentarjev 3
  • a04fcc1478065fdf1a95135fefb1e4e18500f9f6 14:28 21.september 2018.

    Nehat se z aluminijem filat pa bo vse ok. Jst ne vem... al dohtarji nič raziskav ne berejo al kako? Aluminij je biološko obstojen element. To pomeni, da traja več let, tudi 20, da se izloči iz telesa, ko ga ...prikaži več dobiš v telo (injekcija, vdihavanje, koža, zaužitje - po vrstnem redu od najbolj do najmanj nevarnega). Med drugim študije, raziskave, laboratorijske obdukcije kažejo na to, da je za problem z možgani krivo nalaganje aluminija. Bi blo pametno, če bi si pogledali: The age of aluminium.

  • TistoPravo 14:05 21.september 2018.

    Ljudje so preveč na mrzlem skozi zimsko obdobje, šparajo....potem pa se na stara leta ali že veoiko prej tko izkazujejo "prihranki". Z možgansko mišico se ni za igrat, tko kot ne z preostalimi...vse psihične in revmatološke težave izhajajo iz trga, ...prikaži več v kaki klimi vzdržujemo svoje brloge. Je pa res, da ima telo spomin...ki se začne snemat že od prvega dne po rojstvu, oziroma delno sliko dobimo že preko genetske štafete od staršev....