Medtem ko AstraZeneca in univerza Oxford načrtujeta izdelavo naslednje generacije cepiva proti covid-19, (danes so sporočili, da bo ščitilo pred novimi sevi koronavirusa), je švicarski regulator sporočil, da jim podatki in študije o trenutnem cepivu britansko-švedskega podjetja AstraZeneca ne zadoščajo za odobritev.
"Potrebni so še dodatni testi za podrobnejšo oceno varnosti, učinkovitosti in kakovosti," je sporočil Swissmedic, medtem ko je cepivo že odobreno v številnih državah, vključno z Evropsko unijo.
"Za pridobitev končne ocene bo družba morala predložiti dodatne podatke o učinkovitosti v tretji fazi kliničnih preizkusov, ki trenutno poteka v Severni in Južni Ameriki in ki jih bo treba analizirati," pojasnjujejo.
Prve odmerke cepiva AstraZeneca, ki je vektorsko DNA-cepivo in torej drugačno od trenutnih cepiv proti covidu-19, v Sloveniji pričakujemo v nedeljo. Ker je cepivo zelo stabilno, bodo pri nas z njim cepljeni tisti, ki ne morejo priti do cepilnih mest.
Njegova prednost je v tem, da ga je mogoče hraniti v običajnih hladilnikih in je tudi bistveno cenejše. Učinkovitost pa ocenjujejo na 70 odstotkov, a je pri tem treba vedeti, da se učinkovitost razlikuje glede na mutacije osnovnega tipa virusa, je pojasnil Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani. "Številka 70 odstotkov je zelo dobra, če jo primerjamo z drugimi cepivi, denimo za sezonsko gripo," je prepričan.
dezurni@zurnal24.si
Cepivo Astrazenece je drugačno od Feizerja. Je vektorsko, tako kot rusko in kitajsko. Ne Naredi tolike škode.
Ma sigurno je varno, pejte se cepit, sej so prej rekli po TV-ju, da je varno.
Zakaj niso za strokovno mnenje vprašali dr. Ivana,on v tem cepivu ne vidi nikakršnega problema......