Imate navado, da oblačilo, ki ste ga ravnokar kupili, oblečete takoj? Napaka, pravijo strokovnjaki, ki opozarjajo, da je takšno početje lahko zelo nevarno za vaše zdravje.
Za oblačilom je dolga pot
Kdo ve, kakšne kemikalije so uporabili
Strokovnjaki zato opozarjajo, da veliko oblačil, preden jih sešijejo, potrebuje kemično obdelavo. Izdelovalci ob tem uporabljajo različne kemikalije, pa tudi zakoni glede njihove uporabe na različnih koncih sveta niso enaki. Prav lahko se zgodi, da je kemikalija, ki jo uporabljajo v neki državi, drugje prepovedana, česar seveda ne moremo vedeti.
V oblačilu se lahko razvijejo celo uši
Dermatologi opozarjajo, da se v tkaninah lahko razvijejo bakterije, glivice in tudi uši. Če oblačila ne operemo, se nam torej prav lahko pripeti okužba na koži, ki se kaže kot srbečica, draženje in rdečica. Na koži se pojavijo izpuščaji in drugi simptomi, s katerimi se koža bori pred hujšo infekcijo.
Pityriasis rosea
Dermatologi opozarjajo predvsem pred boleznijo "Pityriasis rosea", ki lahko prizadene tako otroke kot odrasle. Čeprav bolezen ni nalezljiva, se pojavi rdečica, ki zelo srbi in traja od šest do osem tednov.
Vzok za nastanek te kožne bolezni je lahko tudi padec imunskega sistema, zato je v tem času še posebej pomembno, da oblačilo pred prvo uporabo operemo v pralnem stroju. In katera so oblačila, ki jih je res dobro prej oprati? Vsekakor so to spodnje perilo, športna oblačila, kopalke, pižame in otroška oblačila.