V tistem trenutku je zadrega res velika, ima pa lahko zanimive posledice. Še posebej, če pokažete svojo zadrego tudi drugim. Raziskava strokovnjakov z Univerze Columbia je pokazala, da boste osebam v okolici po neljubem dogodku bolj simpatični in lažje vam bodo zaupali. Zadrega pokaže drugim našo občutljivost, ki vzbuja sočutje in empatijo.
Stiska oziroma nelagodje, ki ga čutimo, je podoben opravičilu. Zavedanje, da smo naredili nekaj narobe in da želimo popraviti vtis, kaže na občutljivost do drugih.
Bolj dostopni in ustrežljivi
Da bi popravili zadrego postanemo po dogodku bolj dostopni, ustrežljivi in nesebični. Tako ugotavlja raziskava strokovnjakov z Univerze v Bostonu.
V raziskavi je sodelovalo 108 študentov, ki so morali opraviti neprijetne naloge … Morali so na primer plesati ali oponašati petletnega otroka, ko so jih opazovali skozi steklo. V nadaljevanju jih je avtor raziskave prosil, da si v naslednjih dneh vsak dan vzamejo pol ure in rešujejo vprašalnike. Tisti, ki so se počutili bolj osramočene, so pristali na več dni pomoči in sodelovanja. Kot bi imeli občutek, da morajo popraviti slab vtis.
anja.scuka@zurnal24.si