Zaradi manjših pošiljk cepiva, se je cepljenje proti covid-19 s prvim odmerkom v Sloveniji nekoliko zamaknilo. Kot so pred časom pojasnili pristojni, se bodo novi začetki s prvim odmerkom za kakšen teden ali dva premaknili v februar oziroma marec.
Ob dejstvu, da do sedaj prvega odmerka niso dobili niti vsi najstarejši nad 80 let, to je tisti ogroženi del prebivalstva izven domov za starejše, ter da se tudi mnogi drugi, predvsem kronični bolniki, želijo čimprej cepiti, so družinske ambulante še bolj obremenjene, seveda zaradi številnih klicev in vprašanj okoli tega.
"Že v prejšnjih mesecih epidemije smo morali svoje delo in organizacijo dela prilagoditi novim razmeram, pojavilo se je več novih zahtev in nalog. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da kljub zahtevni situaciji in preobremenitvam ohranjamo čim večjo dostopnost in na prvi liniji aktivno obravnavamo bolnike s covid-19 ter vse bolnike z drugimi akutnimi ali kroničnimi težavami," pojasnjujejo predstavniki stroke družinske medicine, ki so, kot je znano, po novem letu dobili še eno zadolžitev, to je cepljenje proti covidu-19.
Pojasnjujejo, da sta jim prednostni red cepljenja predpisala Ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje, da morajo ta seznam dosledno upoštevati, saj so količine cepiva omejene. "Vsi se moramo zavedati, da v enem mesecu ne bo mogoče cepiti vseh starejših ljudi in bolnikov iz najbolj ogroženih skupin," dodajajo.
Paciente zato prosijo in tudi pričakujejo razumevanje in potrpežljivost, saj se bo cepljenje nadaljevalo. "Kot obljubljajo, bo iz tedna v teden na voljo več cepiva. Prepričani smo, da bomo s skupnimi močmi, razumevanjem in potrpežljivostjo vzdržali še to pomembno obdobje epidemije, ko poteka cepljenje, da bomo izšli iz epidemije s čim manj stiskami med pacienti in tudi med člani naših timov," so še zapisali zdravniki družinske medicine.
dezurni@zurnal24.si