To je šokiralo Italijo, ki ima sicer na svetu eno najnižjih stopenj umrljivosti mater med porodom.
Do smrti porodnic in tudi njihovih otrok je prišlo med 25. in 31. decembrom. Čeprav je imel vsak zaplet na prvi pogled svoj razlog, pa so se pojavili sumi, da bi do tega lahko prišlo tudi zaradi kadrovske zasedbe bolnišnic v tem prazničnem obdobju in ali so zadostno spremljali potencialno nevarne simptome pri starejših porodnicah.
Kljub močnim bolečinam je niso pregledali
Kot zadnja je bila žrtev zapleta 29-letna Giovanna Lazzari, mati že dveh otrok, ki je bila v osmem mesecu nosečnosti. Umrla je na silvestrovo v Brescii na severu Italije, ko so jo sprejeli na urgenco zaradi visoke vročine in simptomi gastroenteritisa. Stanje se ji je hitro slabšalo, zdravniki pa niso mogli rešiti niti njenega še nerojenega otroka.
V bolnišnici se branijo, da pri zdravljenju Lazzarijeve ni nobenih znakov napak. "Zdravniki so naredili vse, kar so lahko. Za zdaj ni nobenih indicev, da so bile storjene kakšne napake," je povedal generalni direktor bolnišnice Ezio Balleri.
Ministrica odredila preiskavo
Kljub temu se je zdravstvena ministrica Beatrice Lorenzin danes odločila za preiskavo dogodka in poslala strokovnjake v bolnišnico v Brescii ter še v tri, kjer so zabeležili smrtne primere. Prvo poročilo je napovedano že za ponedeljek. "Naša prioriteta je, da ugotovimo morebitne napake in da preprečimo morebitne nove tragedije," je dejala ministrica.
S carskim rezom rešili hčerko
Preiskali ne bodo le primera 23-letnice iz Foggie na jugu Italije, ki je tik pred rokom za porod nenadoma doma umrla. Zdravnikom pa je tudi po njeni smrti še uspelo opraviti carski rez in rešiti njeno hčerkico.
Po mnenju ene vodilnih ginekologinj so bile porodnice morda žrtev nezadostnega nadzora zaradi povečanega tveganja tromboze ali težav s srcem v zadnjih stopnjah nosečnosti. Vendar pa tega ginekologi ne delajo sistematično. "S preventivnimi pregledi bi potem v porodnih sobah lahko rešili veliko žensk," je prepričana Rosalba Paesano, sicer profesorica ginekologije na rimski univerzi La Sapienza.
Opozorila je, da so veljavni postopki že zastareli in da bi moralo biti spremljanje zdravstvenega stanja predvsem starejših nosečnic bolj sistematično, čeprav to pomeni dodatno breme za zdravstveno blagajno.
Saj mogoče se je pa zgodilo pa so vse prikrili, kot ponavadi.
Čudno, da se kaj takega ni zgodilo tudi pri nas, pa ne samo v porodnišnicah, pač pa splošno po bolnišnicah je živa anarhija.