Po podatkih Onkološkega inštituta največ prebivalcev Slovenije zboli in umre za raki, ki so predvsem posledica slabega življenjskega sloga, denimo kajenja, prekomernega uživanja alkohola, prekomernega hranjenja, debelosti in premalo gibanja.
Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate. Pojavnost vseh teh bolezni se po ugotovitvah inštituta postopno povečuje ter se je v zadnjih dvajsetih letih skoraj podvojila in je drugi najpogostejši vzrok smrti prebivalcev Slovenije.
Rak je skupno ime za skupino bolezni, za katere je značilna nenadzorovana in nenormalna rast telesnih celic. Rakave celice lahko prodirajo v okoliško tkivo ali s krvjo in limfo zaidejo tudi v druge dele telesa, kjer nastanejo zasevki oziroma metastaze rakavega tkiva.
Na leto 12 tisoč Slovencev
Podatki Registra raka RS kažejo, da v zadnjih letih za rakom letno zboli več kot 12 tisoč Slovencev, okoli 6500 moških in okoli 6000 žensk, umre pa jih nekaj več kot 5700, okoli 3200 moških in 2500 žensk. Petletno relativno preživetje odraslih slovenskih bolnikov s katero koli vrsto raka (brez nemelanomskega kožnega), ki so zboleli v obdobju 2006-2010, je bilo 50-odstotno, bolnic pa skoraj 60-odstotno.
Ker je zdravljenje zgodaj odkrite bolezni uspešnejše, so ključnega pomena presejalni programi, namenjeni odkrivanju, ko simptomi še niso očitni. Spremembe v tkivu, iz katerih bi se kasneje lahko razvil rak, je mogoče odstraniti ter tako preprečiti bolezen. V Sloveniji se izvajajo presejalni programi za odkrivanje raka in predrakavih sprememb materničnega vratu (Zora), dojk (Dora) ter debelega črevesa in danke (Program Svit).
Geslo letošnjega tedna boja proti raku je Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku. Z njim želijo organizatorji znova izpostaviti pomen preventive raka.
Največ vzrokov za smrt povzročajo zdravniki zaradi nepravilnega-malomarnega zdravljenja. Ampak, to se "pomete pod preprogo".
Kaj pa če bi objavili še statistiko, kolko % jih umre 3 leta po kemoterapiji in kolko jih preživi vsaj 5 do 10 let po zavrnitvi kemoterapije? Tak slovenske statistike mislim, tujih je dovolj in so tudi precej zgovorne.
Caki samo malo drugi najpogostejsi je rak, vsakega 10 pa gladko pospravijo v zdravstvenem sistemu zaradi napake. Torej sedaj mas sreco ce si na vrsti med 1..9 pa se tu ni sigurno vec saj ,,, no sicer pa pise vse v clanku..