Dispečerska služba (DS) bo spremljala in razporejala vse mobilne enote nujne medicinske pomoči, ekipe helikopterske nujne medicinske pomoči in ekipe izvajalcev nenujnih prevozov. Vodila bo evidenco razpoložljivih zmogljivosti bolnišnic, urgentnih centrov in javnih zdravstvenih zavodov ter tako ustrezno razporejala bolnike.
To pomeni, da bo klic, ne glede na to, iz katerega konca Slovenije bo prišel, prevzel prosti dispečer na eni od lokacij, je pojasnil vodja reševalne postaje UKC Ljubljana Andrej Fink.
Do konca prihodnjega leta
Prve spremembe bodo čutili prebivalci Ljubljane in okolice, ter Maribora z nekaterimi okoliškimi občinami.
Dispečerski center zdravstva Ljubljana bo zaživel aprila, v Mariboru pa maja. Mariborski dispečerski center se sicer nahaja v obnovljenem prizidku nekdanje SDK na Trgu Leona Štuklja v središču mesta.
Postopno bodo v sistem vključevali tudi enote nujne medicinske pomoči. V Ljubljani bodo v prvem koraku predvidoma vključili enote UKC Ljubljana ter zdravstvenih domov Grosuplje, Ivančna Gorica, Vrhnika, Domžale in Kamnik, kar predstavlja 23 občin oz. približno 44 odstotkov populacije, ki naj bi jo ta dispečerski center predstavljal.
V Mariboru je predvidena vključitev občin, ki jih pokrivajo zdravstveni domovi Maribor, Slovenska Bistrica in Lenart, torej 22 občin oziroma 27 odstotkov populacije, ki jo pokriva ta dispečerski center.
Spremembe, ki bodo pokrile vse slovenske občine z 54 centri NMP, bodo izvajali postopoma.
Za vse enako
Po besedah vodje projekta skupine za vzpostavitev dispečerske službe v zdravstvu, sicer vodje reševalne postaje UKC Ljubljana Andreja Finka, bo nova organiziranost, ki temelji na nedavno prevzetem slovenskem indeksu za nujno medicinsko pomoč prinesla številne prednosti. Gre namreč za to, da danes ni poenotenega odziva NMP za paciente z istimi težavami.
Kaj prinaša novost?
- Zagotovitev enake dostopnosti do storitev nujne medicinske pomoči, nenujnih in sanitetnih prevozov pacientov na področju celotne države.
- Izboljšanje kakovosti storitev nujne medicinske pomoči ter posledično izboljšanje dolgoročnega preživetja in kakovosti preživetja v primerih izven bolnišničnega zastoja srca in drugih življenje ogrožajočih stanj.
- Izboljšanje kakovosti storitev na področju nenujnih in sanitetnih prevozov pacientov na področju celotne države.
- Optimizacija delovanja službe nujne medicinske pomoči, nenujnih in sanitetnih prevozov pacientov.
- Izboljšanje pripravljenosti zdravstva za delovanje ob posebnih in izrednih dogodkih.
Hitreje in kvalitetneje
vanda.levstik@zurnal24.si