Ker bodo na predvečer prvega maja po Sloveniji zagoreli kresovi, ministrstvo za okolje opozarja, da kurjenje kresov vpliva na koncentracije škodljivih snovi v zraku. Če se kresovanju vendarle ne morete odpovedati, se je treba zavedati, da mora biti varnost na prvem mestu.
Pazite, kaj boste kurili
Ob tem ni odveč še enkrat poudariti, da se ne sme uporabljati gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim ali strupene pline oziroma so kako drugače škodljivi za okolje.
Prepovedano je kurjenje odpadkov, kot so gume, obdelan les in odpadna embalaža. Kurjenje kresov vpliva na koncentracije onesnaževal v zraku, predvsem trdnih delcev s premerom 10 mikrometrov (in manjših), tako imenovanih PM10 delcev. Visoke koncentracije delcev in drugih onesnaževal v zraku so škodljive za zdravje ljudi.
Pravila za varno kresovanje
Pri prapravi kresa je treba upoštevati določena pravila. Kurišče mora biti ustrezno urejeno in obdano z negorljivom materialom, oddaljeno vsaj 50 metrov od gozda in vsaj 100 metrov od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo vnetljive ali nevarne snovi.
Kurišče mora biti ves čas zavarovano in ustrezno nadzorovano.
Po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico pogasiti ter kurišče pokriti z negorljivim materialom.
Preberite še:
Previdno s karbidom