Zdravje > Aktualno
210 ogledov

"Potem pa se nam svet podre v enem samem trenutku"

Rak Profimedias
"Dokler nismo sami postavljeni pred položaj, ko so nam ali našim bližnjim, šteti dnevi, se minljivosti življenja pogosto ne zavedamo," pravi prejemnica krvotvornih matičnih celic Vanja Žulič.

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L,  in Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino sta združila moči v kampanji "Daj Se Na Seznam". Pobuda želi državljane Slovenije spodbuditi k vpisu v  Slovenija Donor, register nesorodnih darovalcev krvotvornih matičnih celic (KMC), ki so za bolnike z najtežjimi oblikami krvnih rakov mnogokrat edina možnost za preživetje.

Zdravijo tako odrasle kot otroke

S presaditvijo krvotvornih matičnih celic zdravijo tako odrasle kot otroke z različnimi oblikami krvnih rakov in nekaterih drugih bolezni. "Ker je tkivna skladnost med dvema naključno izbranima osebama izjemno redka, je zelo pomembno, da je v register vpisano čim večje število ljudi. Veliko število darovalcev močno poveča obseg registra in posledično tudi možnost, da bolniku poiščemo ustrezne darovalce KMC. Zavedati se je potrebno, da je za mnoge od njih presaditev KMC edina možnost ozdravitve in posledično tudi preživetja,"  pravi prof. dr. Samo Zver, vodja transplantacijskega centra Kliničnega oddelka za hematologijo UKC LJ.

Dodaja, da v Sloveniji danes okvirno 25 odstotkov bolnikom ne najdemo povsem skladnega darovalca KMC, tudi potem, ko iščemo po svetovnih registrih. "Zatem nadaljujemo z iskanjem manj skladnih darovalcev KMC in slednje, ki so za bolnika še vedno primerni, najdemo še 10-15 odstotkov bolnikom. Vendar ta možnost neredko za bolnika pomeni večje število za PKMC vezanih zapletov zdravljenja in posledično slabšo verjetnost za ugoden izhod presaditve," opozarja.

Seveda pa se po njegovih izkušnjah najslabše godi bolnikom, ki jim darovalca KMC kljub vsem naporom ni moč poiskati in zagotoviti.

"To je tudi razlog, da smo se odločili za tako obsežno kampanjo," je na novinarski konferenci dodala Kristina Modic, izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L.

V združenju se srečujejo tudi z žalostnimi zgodbami bolnikov, ki jim ne uspejo najti ustreznega darovalca ne v domačem in niti v svetovnem registru in zavedajo se, da lahko število takšnih zgodb zmanjšamo le, če vsi stopimo skupaj in povečamo obseg domačega registra Slovenija Donor. "V združenju letos praznujemo 10. obletnico delovanja, register Slovenija Donor pa 25 let obstoja, zato je taka kampanja idealno obeležje naših jubilejnih let," dodaja.

Skoraj 17.000 potencialnih darovalcev

 Po 25 letih delovanja nacionalnega registra Slovenija Donor ta trenutno obsega skoraj 17.000 potencialnih darovalcev KMC. "To je v primerjavi z velikostjo registrov v razvitih deželah zahodnega sveta absolutno premalo. Znano je, da tkivno skladnega darovalca najlažje in najhitreje najdemo za bolnika zahodnoevropskega porekla, saj je tkivna skladnost  nesorodnega darovalca in prejemnika pogojena tudi z geografsko in etnično povezanostjo", nam je povedala dr. Blanka Vidan-Jeras, vodja registra SD.

Nov enostaven način vpisa v register

S kampanjo se sicer začenja tudi nov poenostavljen način vpisa v register in predvsem nov način vzorčenja z odvzemom brisa ustne sluznice. Ta način tako sedaj zamenjuje jemanje vzorca venske krvi, kar je za tistega, ki se želi vpisati v register, mnogo bolj enostavno in prijazno. Z vatirano palčko se enostavno podrgne po ustni sluznici, izpolni vprašalnik in pristopno izjavo in postopek vpisa v register je tako zaključen. V register Slovenija Donor se lahko vpišejo osebe med 18. in 40. letom starosti.

Če je darovanje KMC nekdaj veljalo za invaziven zdravstveni poseg, pa temu danes ni več tako. Darovalec pet dni pred odvzemom prejema zdravila, ki spodbudijo razmnoževanje krvotvornih matičnih celic v kostnem mozgu in njihovo prehajanje v kri. Sam odvzem KMC poteka ambulantno iz venske krvi in traja skupaj komaj štiri ure, darovalec pa se med tem lahko sprošča ob gledanju televizije in če želi, v družbi svojih najbližjih. 

V zadnjih 25 letih, odkar imamo register, je v Sloveniji darovalo 58 prostovoljcev. Kar 40 odstotkov teh je KMC darovalo za slovenskega bolnika. Register Slovenija Donor pa je preko svetovnega registra BMDW  povezan z vsemi drugimi registri na svetu.  

Ko so nam šteti dnevi

Ob predstavitvi kampanje "Daj Se Na Seznam" je svojo osebno zgodbo poleg ostalih predstavila tudi prejemnica KMC, Vanja Žulič. Poudarila je, da je dobiti "brata ali sestro po krvi", kot bi se ponovno rodil. "Dokler nismo sami postavljeni pred položaj, ko so nam ali našim bližnjim, šteti dnevi, se minljivosti življenja pogosto ne zavedamo. Potem pa se nam svet podre v enem samem trenutku. Dobiti drugo priložnost za življenje je težko opisati z besedami. Jaz sem ves čas verjela, da se bo nekje na svetu darovalec zame našel in ko se je to zares zgodilo, sem se šele zavedala, kakšno srečo sem imela," je dejala.

Svojo izkušnjo darovanja je z nami delil tudi Jani Breznik, ki je KMC daroval pred leti: "Ne vem, zakaj bi nekdo o vpisu v register sploh moral razmišljati. Še posebej, ker je darovanje KMC tako enostavno: usedeš se na stol, kot tolikokrat vsak dan, in daš kri. Ter s tem rešiš življenje."

anja.scuka@zurnal24.si

Komentarjev 5
  • a04fcc1478065fdf1a95135fefb1e4e18500f9f6 21:24 14.april 2017.

    Pripravlja se zakon v Sloveniji, da bodo vsi že od rojstva avtomatično darovalci organov. http://www.zurnal24.si/ministrstvo-naklonjeno-spremembi-glede-darovanja-organov-clanek-288190

  • Johnny13a 09:39 14.april 2017.

    Fanta, vidva sta pa res še mlada. Gre za doniranje matičnih celic, torej donacijo, ki jo daš tako, da ti vzamejo del kostnega mozga, medtem ko si še živ... Ne gre za donacijo organov, ampak za kostni mozeg... in ne ...prikaži več gre za donacijo na smrtno postelji...

  • stanko75 09:08 14.april 2017.

    To da je nekdo darovalec ne bi smelo biti znano zdravnikom dokler ta ne umre. Ker drugače bo marsikdo umrl ki bi ga mogoče še lahko rešili. Že zdaj se ne trudijo potem se bodo pa še toliko manj saj ...prikaži več bodo imeli z donacijami dodatne prihodke. Operacije transplatacij so med najdražjimi.