Prazgodovinska dekleta so imela močnejše roke kot sedanje veslačice, večinoma zaradi poljedelskih opravil in ročnega drobljenja žita.To so v najnovejši številki znanstvene revije Science Advances objavili raziskovalci britanske Univerze v Cambridgeu, ki so primerjali roke žensk izpred 7000 leti in vrhunskih veslačic.
V prejšnjih študijah so kosti žensk iz kamene dobe primerjali z moškimi kostmi, ampak ta pristop je očitno podcenjeval delovne obremenitve žensk, saj so se moške kosti "bolj dramatično odzivale na napore kot ženske kosti", so ugotovili znanstveniki.
Povečana raba - ali pa tudi premajhna raba na drugi strani - lahko pomembno vpliva na gostoto kosti, obliko in ukrivljenost, povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Kot so ugotovili raziskovalci, so bile kosti rok žensk, ki so živele v obdobju pred 7000 in 7400 leti v Srednji Evropi, za 11 do 16 odstotkov močnejše od kosti rok veslačic elitnega ženskega veslaškega kluba Univerze v Cambridgeu. Te študentke trenirajo v povprečju sedem let po tri ure na dan in preveslajo povprečno 120 kilometrov na teden.
Glede na "običajne" študentke na univerzi so bile kosti njihovih prazgodovinskih vrstnic močnejše za skoraj 30 odstotkov.
"Z interpretacijo kosti žensk v za ženske specifičnem kontekstu lahko domnevamo, kako intenzivna, raznolika in težaška so bila njihova opravila, s čimer odkrivamo skrito zgodovino ženskega dela skozi tisočletja," je povedala vodilna raziskovalka pri projektu Alison Macintosh.