V letošnji zimi smo velikokrat poročali, da je v nižinah celinske Slovenije zelo onesnažen zrak z delci PM10.
Letos veliko več kurili
Predpisana mejna povprečna dnevna koncentracija delcev PM10 je 50 mikrogramov na kubični meter, priporočena od 0 do 50, presežena pa je lahko presežena največ 35-krat v koledarskem letu.
Za primerjavo: V Mariboru so januarja 17-krat izmerili preseganje dovoljenih vrednosti delcev PM10. Najvišja vrednost je bila kar 164 mikrogramov na kubični meter, da v času okoli novega leta ko je povišano koncentracijo delcev povišala uporaba pirotehničnih sredstev in ognjemetov, sploh ne govorimo.
Glavni onesnaževalec individualna kurišča
Čeprav Nacionalni inštit za javno zdravje ves čas opozarja, da onesnaženost zraka zelo vpliva na ljudi, je letos še slabše. Mrzla zima in slabi klimatski pogoji so pač naredili svoje.
Po informacijah fakultete za strojništvo je več kot dve tretjini gospodinjstev v zadnjem letu prešlo iz drugih načinov ogrevanja na les. Kriva je seveda kriza. Drva so najcenejši energent, a če jih kurimo v slabih kuriščih oziroma kotlih, pri tem nastaja izjemno veliko prašnih delcev, ki še posebej močno obremenjujejo okolje.
PREBERITE ŠE:
-
Zaradi inverzije kritičen začetek decembra
-
En sosed je dovolj, da kvari zrak
-
Ob ognjemetih vdihujete težke kovine
-
Onesnaženost z delci PM10: Ali naj nosimo maske?
-
Prašni delci v zraku: To naredijo v vašem telesu
-
Kurilna sezona je tu: Dve tretjini gospodinjstev je prešlo na drva
Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) so lani letno omejitev presegli na osmih merilnih mestih po državi. Posebej izrazita so odstopanja v Zagorju, Celju in Trbovljah.
Takoj je treba zaostriti protikadilski zakon, saj tako stanje je nevzdržno.