V Sloveniji imamo Društvo ljubiteljev čilija, torej tistih, ki obožujejo to popularno in nasploh eno najbolj pekočih začimb na svetu.
Pri nas ji pravijo tudi pekoča paprika, čeprav ne gre za to, rastlina namreč sodi v družino lilij. Čilijev je več vrst, kajenski poper, ki je pri nas najbolj znan kot čili, je mešanica več vrst posušenih čilijev.
Čili oziroma zdravilni ogenj
Pekoč okus mu daje alkaloid kapsaicin, ki je odgovoren tudi za njegove številne zdravilne lastnosti.
Čili je tako odlično zdravilo za glavobol, zgoraj omenjeni alkaloid namreč iz čutnih nevronov črpa nevropeptid, ki deluje kot prenosnik signalov bolečine v osrednji živčni sistem. Ker kapsaicin stimulira izločanje sluzi iz nosu, čili pomaga v boju s kroničnim sinusnim vnetjem.
Zavira raka prostate
Raziskave na miših so pokazale, da kapsaicin povzroči razkroj kar 80 % rakavih celic in vpliva na množitve kulture celic človeškega raka na prostate, ker širi kapilare po vsem telesu, pa deluje tudi kot afrodiziak.
Ostrina pospešuje presnovo maščob in ogljikovih hidratov, zato je koristen pri shujševalnih dietah, poleg tega znižuje krvni tlak in raven holesterola v krvi ter ščiti pred srčno-žilnimi obolenji.
Začetek festivala ob deseti uri
Slovenski ljubitelji tej zdravilni sestavini namenjajo festival, tokrat v Šmarju pri Jelšah.
Sodelovalo bo kar 34 ponudnikov pikantne in ne pikantne hrane iz Slovenije in tujine, saj letos prvič gostijo tri razstavljavce z Madžarske. Pilo se bo čili pivo in prvič tudi čili vino.
V sklopu festivala bo še državno prvenstvo za zlati habanero. Ponovili bodo lanski naj atraktivnejši del festivala, tekmovanje, kdo poje najbolj pekoč čili.
dezurni@zurnal24.si