Izdelana so priporočila za potnike, ki se vračajo iz ogroženih območij, za ravnanje izvajalcev zdravstvene dejavnosti ter vzpostavljeno laboratorijsko diagnostiko za potrditev virusa v najkrajšem možnem času. "Imamo algoritem za obravnavo oseb s sumom, zdravstveni delavci so seznanjeni s postopki, vzpostavljena je laboratorijska diagnostika. Prav tako so izdana so priporočila za potnike, imamo tudi smernice za ukrepanje zdravstva v primeru velikih nesreč in bioloških dogodkov," je še povedala državna sekretarka.
Sicer so do sedaj na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo testirali dva primera, ki sta nakazovala sum na koronavirus, a sta bila pri obeh osebah suma ovržena.
Glede potovanj je predstojnica Centra za nalezljive bolezni dejala, da gre za odločitve posameznikov. Sicer slovenskim državljanom svetujejo, da zaradi epidemije preložijo vsa nenujna potovanja na Kitajsko. Hkrati odsvetujejo vsa potovanja v provinco Hubei s prestolnico Wuhan in na ostala območja, kjer je vzpostavljena karantena zaradi epidemije.
Nekoliko večji strah in zadnja odločitev svetovnih zdravstvenih oblasti, ki so razglasile nevarnost, pa je zaradi neznank, ki jih ta virus prinaša. "Odgovor je v neznankah, v novostih. Gre za novi mikrob, ki ga ne poznamo, ne vemo, kako se bo širil," je dodala Sočanova.
"Težak potek naj bi imelo približno 20 odstotkov zbolelih, natančnega podatka o smrtnosti po okužbi z novim koronavirusom še ni, po poročanju Kitajske se ocenjuje na 2 % - 4 %. Večina umrlih je bila starejša in je imela pridružene kronične bolezni srca, pljuč, sladkorno bolezen."
Vsaka inštitucija v državi ima protokol ravnanja v takih primerih in tudi država, je poudarila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje. Po njenem je zelo pomembno, da se zavedamo, da epidemiološke službe spremljajo vsak primer. "Če je sum, ostaja ta oseba ločena od drugih, kje bo ta bolnik, zavisi od tega, kako bo bolan, kako se bo počutil. Vzame se kužnina, in ta bolnik se izolira," je še povedala.
Sicer je NIJZ objavil posebno številko, ki ji lahko pokliče vsak, ki je v dilemi. "Kolegica, ki je imela včeraj telefon v rokah, je ves čas odgovarjala na različna vprašanja tistih, ki želijo potovati nekam, ne samo na Kitajsko tudi v Indonezijio ali na Tajsko," je dodala Sočanova.
Ali obstaja tveganje, da se novi koronavirus pojavi v Slovenji❓Kako je s paketi, ki so poslani iz Kitajske❓
— NIJZ (@NIJZ_pr) January 29, 2020
Ali je smiselno nositi zaščitno masko❓
Odgovori na pogosta vprašanja o koronavirusu 2019 nCoV - https://t.co/sQ7ScDg6ZY pic.twitter.com/Xb9UoAv3lG
Italija razglasila izredne razmere
Tiskovna agencija ANSA medtem poroča, da je Italija zaradi dveh potrjenih primerov razglasila šestesečno izredno stanje in za ukrepe namenila 5 milijonov EUR.
V Italiji so že včeraj imeli preplah, ko je prišlo do suma z okužbo pri kitajski turistki na ladji za križarjenje v bližini Rima. Več ur je bilo več tisoč ljudi, med njimi tudi Slovenci, ujetih na ladji. Sum okužbe so kasneje ovrgli.
Po najnovejših podatkih je koronavirus na Kitajskem zahteval že 213 življenj, skoraj 10.000 je okuženih. Kar 99 odstotkov doslej potrjenih primerov okužb je na Kitajskem, večinoma v pokrajini Hubei.
vanda.levstik@zurnal24.si
www.Badoo.red - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
www.Badoo.red - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
www.Badoo.red - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks