Po petkovem največjem dnevnem številu potrjenih okužb z novim koronavirusom od začetka epidemije covida-19 je zdaj vsaj ena okužba potrjena v vseh 212 slovenskih občinah. Prvo so tako potrdili še v Svetem Juriju v Slovenskih goricah. V petek so nove okužbe sicer potrdili v 182 občinah, največ v Ljubljani (263) in Kranju (117).
Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović je za Radio Slovenija dejala, da je visoke številke ne presenečajo in bodo še naraščale. "Tak potek je neizogiben, če poznamo, kako se bolezen širi," je dejala infektologinja. Po njenem bi bilo smiselno spremeniti način testiranja. "Vprašanje, ali ne bomo ob tako visokem številu pozitivnih testov spremenili načina testiranja, saj je takšno delo nemogoče, podatke o gibanju epidemije pa dobimo že iz podatka, koliko ljudi je sprejetih v bolnišnico," je pojasnila.
Številke bodo naraščale, ukrepe bo treba podaljšati krepko v november
Beovićeva je dejala, da vladna strokovna skupina za zdaj ne razmišlja o dodatnih ukrepih, po njenem bi morali ti, ki so jih sprejeli nazadnje, delovati, vendar se to ne bo zgodilo tako hitro.
Po njenem bodo učinkovali šele čez 11 do 14 dni, zato infektologinja meni, da jih bo treba po počitnicah podaljšati. "Glede na naravo bolezni, inkubacijsko dobo in dobo kužnosti, je nerealno pričakovati, da bomo po enem tednu lahko ukrepe sprostili, saj učinek še ne bo viden. Realno je pričakovati, da bi ukrepi trajali vsaj 14 dni, z veliko verjetnostjo pa en mesec," je dodala vodja svetovalne skupine.
Da se bodo začeli poznati učinki ukrepov, ki začenjajo veljati v teh dneh, je sicer treba še počakati. Toda če ne bi sprejeli že nekaj časa veljavnih ukrepov, bi bilo po Krekovih besedah še slabše.
Danes so začeli veljati številni ukrepi delne zaustavitve javnega življenja, s čimer želijo pristojni doseči zaustavitev naraščanja števila okužb. A strokovnjaki opozarjajo, da je še nekaj časa pričakovati visoko število okužb in naraščanje števila bolnikov s covidom-19, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. Podobno je pred dnevi opozoril tudi premier Janez Janša. Pristojni upajo, da se bo število okužb začelo zmanjševati prihodnji teden.
Skupno število potrjenih okužb od začetka epidemije v Sloveniji je zdaj pri 21.274, pri čemer je po podatkih Sledilnika za covid9 aktivnih okužb 13.021. Pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh je pri 621.
"Enostavno ne razumem. Vsi govorijo, da smo mi ovce. Pa kje je kakšna ovca? Jaz vsak dan gledam tukaj ljudi, ki jih nimamo več kam "zlagat". Kdo je zdaj ovca?" pic.twitter.com/O3zPkIZFs2
— Sledilnik COVID-19 (@sledilnik) October 24, 2020
Hospitaliziranih je bilo 449 bolnikov, od tega 63 na intenzivni negi, 48 bolnikov pa diha s pomočjo ventilatorja. Število hospitaliziranih se je tako glede na četrtek povečalo za 55, pri čemer so v domačo oskrbo odpustili 31 bolnikov. Število bolnikov v intenzivni negi se je medtem zmanjšalo za štiri.
Intenzivne terapije se polnijo. Zdravstveni sistem bo premagal pandemijo samo s solidarnim sodelovanjem vseh - tako prebivalcev kot zdravstvenih delavcev v državi.
— UKC Ljubljana (@ukclj) October 23, 2020
O stanju Tomaž Vovko, dr. med, specialist infektologije in intenzivne medicine pic.twitter.com/ptss7puWXL
dezurni@zurnal24.si
Zakaj ne objavite realnih podatkov, o stopnji smrtnosti npr. Tako bi se resnično vsak vprašal ali je upravičeno vsesplošno zapiranje. https://2012-transformacijasvijesti.com/koronavirus-kovid-19/znanstvenik-sa-stanforda-izracunali-smo-stopa-smrtnosti-ljudi-mladih-od-70-godina-svega-003-004-posto
Lažnivka.....
Beovićka, manekenka za maske pred kamerami, mima kredibilnosti več :)