Znanstveniki z brinatnske Univerze Leicester so naredili pomemben korak naprej v razvoju eksperimentalnega zdravila proti astmi. Vnetje dihalnih poti je pri astmatikih eden izmed najpogostejših simptomov in študija, objavljena v reviji Lancet Respiratory Medicine, ugotavlja, da bi lahko tabletka - imenovana fevipiprant - omilila in odpravila te simptome.
Tako bi se kakovost življenja bolnikov z zmerno in hudo obliko astme močno izboljšala. Eksperimentalno zdravilo bi lahko tako postalo prvo učinkovito zdravilo letih za zdravljenje astme v zadnjih dvajsetih.
"Nova oblika zdravljenja lahko pomaga ustaviti in preprečiti napade astme, zmanjša število hospitalizacij in izboljša simptome bolnikov v vsakdanjem življenje, zaradi česar predstavlja inovativen preboj za prihodnost zdravljenja astme," je izpostavil raziskovalec Chris Brightling.
Študija obljublja veliko, a je pot še dolga
Direktorica britanske organizacije Asthma UK, ki spodbuja raziskave za boj proti tej bolezni, Samantha Walker meni, da študija obljublja veliko, a da jo je treba pozdraviti s previdnim optimizmom. "Možnost vzeti tabletko namesto inhalatorja bi bila med milijoni bolnikov z astmo zelo dobro sprejeta, še zlasti, ker se ta študija osredotoča, na posameznike, ki so zboleli za astmo, ko so bili že odrasli; vendar je potrebnih še več raziskav in do nakupa tabletk v lekarnah je še dolga pot," je še dodala.