"Težko je narediti prvi korak, ko si na dnu rabiš pogum, da se lahko izpostaviš. Danes sicer še nismo imeli nobenega obiska, vendar bodo prišli. Ljudje se morajo še navaditi na to, da smo tukaj in da ponujamo pomoč," je povedala vodja ambulante Lilijana Remec.
Pro bono ambulante so namenjene brezdomcem brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja in tistim, ki osnovno zdravstveno zavarovanje imajo, nimajo pa kot tujci, begunci oziroma azilanti pravice do dodatnega zdravstvenega zavarovanja.
Brez zavarovanja predvsem prekarni delavci in mali obrtniki
Na Goriškem je brez obveznega zdravstvenega zavarovanja okoli 650 ljudi, med katerimi je še posebno veliko prekarnih delavcev in malih obrtnikov.
Pro bono ambulanto organizira Hiša dobrot, ki deluje znotraj Čezvesoljne zombi cerkve blaženega zvonjenja. Občina je zagotovila brezplačno uporabo prostorov, organizatorji dejavnosti pa bodo morali sami poskrbeti za izpolnitev zdravstvenih standardov in kritje ostalih stroškov.
Iščejo še prostovoljce - specialiste
Sodelovanje v ambulanti sta doselj potrdila dva upokojena zdravnika ter dve diplomirani medicinski sestri. Pripravljenost, da delajo prostovoljno, so izrazile tudi srednje medicinske sestre, potrebujejo ša kakšnega zdravnika specialista. Kot je za STA povedala Remčeva, se o sodelovanju pogovarjajo z novogoriškim zdravstvenim domom in šempetrsko bolnišnico.
Najdaljši stalež ima pro bono ambulata v Ljubljani."V našo ambulanto prihaja vse več propadlih podjetnikov, ki ne morejo poplačati dolgov in zaradi neplačevanja nimajo urejenega osnovnega zdravstvenega zavarovanja," pravi Aleksander Doplihar, upokojeni zdravnik, ki vodi ambulanto v Ljubljani.
Pro bono ambulante so tudi v Kopru, Velenju in Kočevju.