Na otoku Fernandina v otočju Galápagos v Tihem oceanu, kjer je Charles Darwin zasnoval teorijo o geografski specializaciji, so odkrili živo želvjo samico, vrste Chelonoidis phantasticus oziroma Fernandinske velike želve, poročajo Associted Press. Ker so jo nazadnje videli leta 1906, so se bali, da je že izumrla.
Lahko bi jih bilo več
Raziskovalci so želvo videli v nedeljo, veliko sledi pa nakazuje na to, da bi lahko bilo na otoku še več pripadnikov te vrste. "Potrebovali bodo več kot eno želvo, a samice lahko dolgo hranijo spermo," je glede možnosti vzreje dejal Stuart Pimm z Univerze Duke.
Želva, ki so jo našli, bi lahko bila stara več kot 100 let, odnesli pa so jo v center za vzrejo velikih želv na otoku Santa Cruz.
Za kritično ogroženost kriv vulkan
Omenjeno vrsto Mednarodna zveza za zaščito narave sicer označuje za kritično ogroženo in morebiti izumrlo. Razlog za to tiči v pogostih izbruhih ognjenika Cumbre, ki spada med enega najdejavnejših na svetu.
Niso pa Fernandinske velike želve edine redke vrste na otočju. Galapagos gosti enkratne vrste živali, katerih značilnosti so Charlesu Darwinu pomagale razviti teorijo evolucije.