Vizita za živali > Novice
460 ogledov

Žalostno: povečali kvote za izlov

Tun
"Po desetih letih prizadevanj za obnovitev staležev modroplavutega tuna so na zadnjem srečanju ICCAT naredili deset korakov nazaj," opozarjajo pri WWF.

Ob zaključku zasedanja Mednarodne komisije za ohranitev atlantskega tuna (ICCAT) v Maroku, je WWF izrazil globoko razočaranje nad odločitvijo, da se brez dokazov o obnovi staležev drastično povečajo kvote ulova modroplavutega tuna. WWF prav tako obsoja pomanjkanje napredka pri izboljšanju stanja staležev sinjega morskega psa in morskega psa mako ter tropskih tunov.

ICCAT je do leta 2020 sprejel povečanje kvot za izlov modroplavutega tuna v višini 36.000 ton, kar je največji izlov kdaj koli dovoljen. Znanstveniki opozarjajo, da si staleži modroplavutega tuna še niso dovolj opomogli, z novimi kvotami pa se možnosti za obnovo le še dodatno zmanjšujejo.

"WWF je izrazil nezadovoljstvo, ker je ICCAT izbral kratkoročni gospodarski dobiček namesto dolgoročne obnove staležev modroplavutega tuna," je dejal Danijel Kanski, strokovnjak za ribištvo v WWF Adriji.

1/3

WWF se boji, da so šibka in zmedena mnenja znanstvenega odbora ICCAT privedla do tega drastičnega povečanja kvot. WWF poziva znanstveni odbor, naj izboljša svojo metodologijo, da bi lahko v prihodnosti zagotovil zanesljive in jasne znanstvene nasvete.

"V zadnjih desetih letih smo vložili velike napore, da bi rešili tuna in bili smo zelo blizu okrevanju, tako da enostavno ne moremo verjeti, da se je ICCAT podredil gospodarskemu sektorju in tako ogrozil ves napredek pri ohranjanju staležev," je dodal Kanski.

WWF pozdravlja sprejetje ukrepov za nadzor ulova severnoatlantskega albakore tuna. To je prvič, da je ICCAT sprejel tako inovativen pristop, ki zagotovo utira pot za dolgoročno trajnostno upravljanje drugih vrst.

Populacija pred kolapsom

WWF je zaskrbljen zaradi dejstva, da ICCAT ni potrdil kvot za ulov morskega psa mako, "katerega populacije so pred kolapsom." Vendar pa WWF priznava, da je lahko sprejeti načrt za morskega psa mako prvi pozitiven korak, vendar le, če bodo države članice ICCAT uveljavile ukrepe iz načrta upravljanja že v letu 2018 in s tem začnejo proces obnove staležev v letu 2019, kot je bilo dogovorjeno v načrtu.

"Na žalost ni bil sprejet noben ukrep za južnoatlantskega morska psa mako, katerega staleži ostajajo popolnoma neregulirani. Nobeni dodatni zaščitni ukrepi niso bilo sprejeti za sinjega morskega psa," opozarjajo. 

WWF je zelo zaskrbljen zaradi dejstva, da ni bila sprejeta nobena odločitev za zaustavitev prekomernega ribolova tropskega tuna, kar spodkopava obstoječe načrte za obnovo za velikookega in rumenoplavutega tuna, ki jih države članice ne izpolnjujejo. WWF poziva k sprejetju najboljših praks na svetu, ki bi privedli do zmanjšanja smrtnosti mladic zaradi uporabe naprav za vabo rib (FAD).

Poleg tega WWF zahteva več opazovalcev za nadzor rečnih čolnov (parangal) in večji nadzor nad vsemi ribiškimi plovili zaradi boja proti nezakonitemu ribolovu.

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.