Vizita za živali > Novice
64 ogledov

Umrla najbolj "žalostna žival na svetu"

Žurnal24 main
Negovo zdravstveno stanje se je močno poslabšalo leta 2012 po smrti njegove partnerice, ko je padel v hudo depresijo.

V živalskem vrtu v Mendozi v Argentini je umrl severni medved Arturo, ki so mu borci za pravice živali in okoljevarstveniki nadeli naziv »najbolj žalostne živali na svetu«. Smrt 31-letnega medveda je ponovno odprla razpravo o prihodnosti parkov, kjer živali živijo v ujetništvu, in njihovih življenjskih razmerah.

Negovo zdravstveno stanje se je močno poslabšalo leta 2012 po smrti njegove partnerice, ko je padel v hudo depresijo. Njegova bolezen je z leti le še napredovala, vse dokler naposled ni postal slep na eno oko, izgubil vonja zaradi obrabe nosne kosti in povsem izgubil apetita.

Arturo se je rodil leta 1985 v Coloradu, v Argentino pa so ga premestili pred 23 leti. Čeprav je bil druga generacija severnih medvedov rojenih v ujetništvu, je zaradi svojega žalostnega in trpečega videza postal simbol številnih kampanj okoljevarstvenikov proti mučenju živali in zaprtju živalskih vrtov. K ukrepanju v njegovem primeru je pred leti takratno argentinsko predsednico pozvala tudi pevka in borka za pravice živali Cher.

Komercialni nameni pred dobrobitjo živali

Kljub številnim pritiskom nevladnih organizacij in slabih življenjskih razmerah – predvsem zaradi neustrezno visokih temperatur za to vrsto sesalcev (te poleti v Mendozi presežejo 30 stopinj Celzija) in (pre)majhnega življenjskega prostora, je skupina mednarodnih veterinarjev pred nekaj leti zaustavila načrtovano premestitev v divjino. Strokovnjaki so ocenili, da bi menjava okolja lahko ogrozila medvedovo življenje.

Nevladna okoljevarstvena organizacija Greenpeace je ob njegovi smrti izpostavila, da je Arturov primer dokaz neprimernih razmer, v katerih živijo živali v argentinskih živalskih vrtovih. »Upamo, da je bil to zadnji polarni medved zaprt v živalskem vrtu v naši državi in da bo ta primer prisilili oblasti, da preverijo okoliščine drugih eksotičnih živali v ujetništvu,« je dejala predstavnica argentinskega Greenpeaca Soledad Sede. Prepričani so, da imajo neustrezne razmere tudi drugi živalski vrtovi v državi, kjer se daje prednost razkazovanju v komercialne namene pred dobrobitjo živali in ohranjanju vrste.

 

Komentarjev 4
  • Snežinko 13:52 11.julij 2016.

    Amm...živali (z izjemo čebel) POGINEJO, ne UMREJO. Samo tako, spotoma...

  • mph 23:36 10.julij 2016.

    Tukaj imam čisto drugačno mnenje kot pri cirkusih, ki so vsega obsojanja vredni, če vključujejo živali. ZOO-ji seveda niso narava so pa žal en kompromis. Ne zaradi denarja, ampak zato, ker je to edina možnost za otroke in druge videti ...prikaži več živali v živo. Predvsem govorim z namenom senzibiliziranja otrok in javnosti proti uničevanju narave, pobijanju živali, ...

  • Avatar čavez
    čavez 12:54 10.julij 2016.

    Živalski vrtovi: pohlep človeške rase po denarju.