Ljudje že dolgo živimo v družbi udomačenih živali. Naši predniki so jih imeli za lov, obrambo, jajca, volno, mleko, meso, za prevozno sredstvo ali za družbo. Znano je, da je najstarejša udomačena žival pes, a se znanstveniki še danes kregajo, katera teorija o prvi udomačitvi psa je najverjetnejša.
Med pticami so naši predniki zelo zgodaj udomačili tudi papige in golobe, oboji naj bi bili prvič udomačeni okoli 4.000 let nazaj.
Potovanja na daljše razdalje je ljudem omogočil konj, ki je bil po nekaterih podatkih udomačen okoli leta 5.600 pred našim štetjem.
Purana naj bi prvi udomačili Indijanci, letnica naj bi se gibala okoli 14. stoletja. V Evropi smo jih spoznali šele v 16. stoletju.
Prve udomačitve goveda so bile najverjetneje na področju današnjega Bližnjega vzhoda in Afrike. Ker so uspešno prenašali težka bremena, so govedo kmalu uporabili tudi za obdelovanje površin.
Sodomna domača mačka se je po mnenju številnih znanstvenikov razvila iz evropske divje in afriške divje mačke, udomačili pa naj bi jo okoli 9.500 let nazaj. Najverjetneje so jih udomačili zaradi glodalcev, dokazi v grobovih pa kažejo na to, da so jih imeli radi tudi kot družabnike.
Leta 1930 so v Siriji ulovili samico hrčka, ki je v ujetništvu skotila 12 malih hrčkov. Njihove potomce so uporabljali v laboratoriju za eksperimenete, kmalu pa so v hrčku prepoznali potencial za ljubko hišno žival.
Med smo imeli ljudje od nekdaj zelo radi, zato so se različni strokovnjaki trudili, da bi udomačili tudi čebele. To naj bi prvič uspelo Američanu leta 1851.
Ujede naj bi prvi domačili v Mezopotamiji in to že 2.000 let pred našim štetjem.