Francoski raziskovalci so ugotovili, da lahko pavijani spuščajo zvoke, ki spominjajo na samoglasnike a, e, i, o in u. Na podlagi tega sklepajo, da so nekatere opice imele fizično zmožnost govora že milijone let.
Ugotovitve, objavljene v znanstvenem zborniku Plos one, dajejo povsem novo dimenzijo razpravi, kako se je jezik začel in razvijal. Kažejo, da imajo pavijani jezik in grlo, ki jim omogočata spuščanje zvokov, ki spominjajo na samoglasnike.
"To predpostavlja, da ima človeški govor zelo dolgo evolucijsko zgodovino in da je nastal veliko pred modernim človekom," je dodal.
Pravi, da veliko znanstvenikov predvideva, da je jezik nastal relativno pozno, v zadnjih 70 tisoč do 100.tisoč letih. Vendar pa sedanja študija kaže, da bi artikulacijska sposobnost za govor lahko segala nazaj kar 25 milijonov let do zadnjih skupnih prednikov opic in človeka, imenovanih Cercopithecoidae.
Raziskovali gvinejske pavijane
Nekateri znanstveniki trdijo, da nečloveški primati skupaj z neandertalci in človeškimi dojenčki do prvega leta starosti niso zmožni izgovarjanja različnih glasov, potrebnih za govor, saj naj bi bilo njihovo grlo previsoko.
Da bi preverili to trditev, so raziskovalci analizirali več kot 1300 zvokov 15 gvinejskih pavijanov iz centra za primate v kraju Rousset-sur-Arc v Franciji.
V raziskavi so odkrili zvoke, primerljive z vokali a, e, i, o in u, ki so jih zaznali skozi njihovo oglašanje, kot so klici za parjenje, godrnjanje in dvozložni zvoki.
Čeprav gre za zanimivo odkritje, pa to še ne pomeni, da pavijani lahko govorijo poudarjajo. Pavijani lahko oponašajo glasove, ki spominjajo na samoglasnike, in uporabljajo različne vokalizacije v različnih situacijah, vendar jim manjka veliko kompleksnih pomenov, ki so vsebovani v človeškem jeziku.
dezurni@zurnal24.si
Misel si i snel z jezika.
zelo so primerni za slovenski parlament in vlado.