"Čebelja matica je že od nekdaj predmet posebne pozornosti, saj je kakovost čebeljih družin odvisna predvsem od kakovosti matice," pravijo v čebelarski zvezi Slovenije. Od tega po njihovih besedah niso odvisni samo donos medu, mirnost, rojivost in čistilni nagon družine, ampak tudi lastnosti, kot so dovzetnost za bolezni in učinkovitost izrabe določenih paš.
Številni čebelarji zato stremijo k temu, da bi v svojih čebelarstvih imeli čim bolj kakovostne matice, to pa je tudi razlog za vzpostavitev vzreje matic, ki sega že v čas Antona Janše.
Tudi po očetovi liniji
Matice, vzrejene pri vzrejevalcih, delijo na dve ravni. "Največ vzrejenih matic je gospodarskih. Pri njih selekcija poteka samo po maternalni liniji, ne pa tudi po očetovi strani, saj praha matic ni nadzorovana," pojasnjujejo.
Pojasnjujejo, da dosegajo višjo raven rodovniške matice, pri katerih selekcija ne poteka samo po maternalni liniji, ampak tudi po paternalni. Te matice so prav tako vzrejene v vzrejališčih čebeljih matic, praha pa poteka na plemenilni postaji, kjer je zagotovljeno parjenje s troti kontroliranega izvora.
Tudi test izoliranosti
Opisujejo, da so za trotarje namenjene družine z matico, ki je potomka matice, ki je v progenem testiranju dosegla največji selekcijski indeks, glede na to pa ima poleg ustreznih morfoloških znakov tudi genotipsko najboljše gospodarske lastnosti v selekcijo vključenih družin.
Na plemenišču ne sme biti trotov iz okoliških čebelarstev, to pa je še pred potrditvijo plemenilne postaje preverjeno s testom izoliranosti. "Med prašitvijo mora biti na plemenišču zagotovljeno dovolj veliko število trotov, da maticam na praho ni treba leteti dlje. Matice, oprašene na plemenilni postaji, imajo tako znano poreklo po očetu in materi," pravijo in dodajajo, datTrenutno deluje takšna plemenilna postaja samo v Beli krajini v občini Semič.
Cena tovrstnih matic je zaradi kontroliranega parjenja po njihovih podatkih približno 40 evrov in je občutno višja od cene gospodarskih matic. Tovrstne matice imajo poleg gospodarske vrednosti še večjo plemensko vrednost, zato jih uporabljajo predvsem za osvežitev genetskega sklada določenega čebelarstva.
anja.scuka@zurnal24.si