Komarji Aedes aegypti so se v Fresnu pojavili šele leta 2013 in se hitro razmnožili. Letos so tudi zabeležili prvi primer okužbe z virusom zika, ki naj bi ga prenašala ta vrsta komarjev.
Virus, ki ga prenašajo komarji, po dosedanjih dognanjih lahko povzroči resne nevrološke probleme, zlasti pri še nerojenih otrocih. Virus naj bi bil tako odgovoren za povzročanje mikrocefalije, bolezni, zaradi katere se otrok rodi z nenormalno majhno glavo in posledično številnimi motnjami.
Tako se iz jajčec ne razvijejo komarji
Verily želi s svojim načrtom potencialno iztrebiti populacijo komarjev, ki naj bi prenašala virus zika, s tem pa tudi širjenje virusa med prebivalstvom.
Podjetje je samce komarja okužilo z bakterijo wolbachia, ki ni škodljiva za človeka. Samci se nato parijo s samicami, ki se okužijo z bakterijo, ki onemogoči, da bi se iz jajčec razvili novi komarji.
Verily bo na teden izpustil okoli milijon komarjev v razponu 20 tednov. Prvi del komarjev so na prosto izpustili prejšnji teden.
Testiranja že potekajo
Podobne načrte pa imajo tudi v Evropi v boju proti tigrastemu komarju. Po poročanju portala nemškega tednika Der Spiegel znanstveniki v Nemčiji že testirajo vpliv izpuščenih steriliziranih samcev komarja na populacijo.
Komarje ulovijo v Nemčiji in jih na sterilizacijo pošljejo v Bologno, nato pa se vrnejo v Nemčijo, kjer jih enkrat tedensko izpustijo na prosto v bližini mesta Heidelberg. Samci tigrastega komarja se lahko nato še vedno parijo, vendar so pri tem 99-odstotno neučinkoviti, je pojasnil biolog Norbert Becker, ki sodeluje pri projektu.
Podobno akcijo so izvedli že lani avgusta, ko so ugotovili, da se je število komarjev, ki so se izlegli, zmanjšalo za 15 odstotkov. Letos so s projektom pričeli že maja, povečali pa tudi število izpuščenih komarjev s 1.000 na 3.000 na hektar.