Nekatere ptice kot so denimo hudourniki lahko letijo brez počitka tudi nekaj mesecev in preletijo razdalje več tisoč kilometrov. Strokovnjaki so že prej sumili, da te ptice spijo v zraku in to počnejo le z eno polovico možganov naenkrat, kot to počnejo denimo delfini. Takšno spanje do zdaj sicer ni bilo potrjeno in neposredno opazovano.
Celo v REM fazi
Raziskava objavljena v Nature Communications ugotavlja, da nimajo ptice le te sposobnosti, da si med spanjem spočije najprej ena polovica možganov in nato še druga. Ugotovili so, da znajo med spanjem ohraniti tudi sposobnost za navigacijo, letijo pa lahko celo v REM fazi, ki jo sicer povezujemo s fazo med spanjem, ki vključuje izgubo mišičnega tonusa.
Opazovali so ptice Fregata minor, ki preživijo veliko časa nad oceanom v iskanju hrane. Tiste ptice, ki so jih analizirali strokovnjaki, so brez prestanka naredile tudi 3.000 kilometrov. Čes dan so bile ptice budne, vmes pa so zaznali kratke in nekajminutne spance. Spale so izmenično z levo ali desno polovico možganov ali na trenutke tudi s celotnimi možgani. Za nekaj sekund so spale tudi v REM fazi in so kljub izgubi mišičnega tonusa ostale v zraku.