Vsako leto je za namene tekaške industrije na Irskem, v Veliki Britaniji, Avstraliji in Združenih državah Amerike vzrejenih na tisoče angleških hrtov (greyhoundov). A le tretjina jih po navadi ustreza visokim normam tekmovanj, večina pa svojo kariero sklene, še preden jo sploh začne. Stari so od osemnajst mesecev do treh let, ko se jih lastniki želijo znebiti.
V Sloveniji boljši jutri dočaka večje število hrtov
Zasluge, da se o problematiki izkoriščanja nemočnih hrtov v javnosti sploh govori, gredo različnim društvom po vsem svetu. Tudi v Sloveniji imamo nekaj predstavnikov, ki si trudijo poskrbeti za boljši jutri hrtov iz tujine. Eno izmed teh društev je tudi Društvo hrtji svet Slovenije, katerega članica je tudi Urška Petek.
Poleg osveščanja in iskanja odgovornih posvojiteljev za hrte, ki jih po svetu izkoriščajo zaradi njihovih naravnih danosti – hitrosti, je društvo dejavno tudi na terenu.
"Večkrat letno se odpravimo v špansko in irsko zavetišče, kjer pomagamo pri vsakodnevni oskrbi psov, nudimo pa jim tudi veterinarsko oskrbo. Za zavetišči skozi celo leto zbiramo hrano in druge donacije, prav tako prirejamo dobrodelne dražbe in izkupiček namenimo za različne stvari oz. projekte, med drugim denar zbiramo za nakup hrane in antiparazitikov ter za kritje ortopedskih operacij za pse v zavetišču," pove članica društva, ki bo tudi letos prisotno na Žurnalovem Festivalu za ljubitelje živali.
Žurnalov Festival za ljubitelje živali, ki ga skupaj z Radiem Robimo in mestno občino Nova Gorica organiziramo v sklopu Dežele prijateljev, se bo odvijal v soboto, 4. junija 2022 pred novogoriško občino. Sledite dogodku TUKAJ.
Še bolj zanimiva pa je zgodba galginice Oni, ki je prej slišala na ime Veronica. Prostovoljci Društva Hrtji svet so jo spoznali maja 2013, ko so opravljali prostovoljno delo v zavetišču Scooby v Španiji. Takoj se jim je prikupila, saj je bila nezahtevna, pridna, nežna in nadvse lepa črna galgica.
Ko so se septembra istega leta v Španijo vrnili, so jo nekaj dni iskali v ogradi, pregledovali v bazi psov in na koncu vse črne pse v ogradi prečitali s čitalcem čipov. Brez uspeha. Ko so že skoraj obupali, so pogledali v komaj stoječo leseno kolibo v kotu velikanske ograde številka 4. "V kotu kolibe je bila stisnjena v klobčič. V temi! Vsa umazana, žalostna, sama," pripoveduje njena sedanja lastnica.
Tako so se prostovoljci odločili, da mora Veronica nemudoma zapustiti zavetišče in dobiti priložnost za lepše in bolj ljubeče življenje. V Sloveniji so jo sprva namestili v začasnem skrbništvu, v dom posvojenca galga Ideafixa, veseli decembra pa je že praznovala v novem domu, kjer še vedno uživa.
"Od posvojitve je minilo že več kot šest let in Oni ni več bleščeče črna mladenka, ampak rahlo osivela gospa. Postala je skrajno razvajena princeska na zrnu graha, kjer nobena blazina ni dovolj mehka ter stalno lačna hrane in božanja," v smehu pove lastnica. Čeprav Oni obožuje vse ljudi, poznane in nepoznane, odrasle in otroke, je še vedno nezaupljiva do nepoznanih psov. "To je davek, ki ga plačuje za izkušnje iz zavetišča. S časom si je izbrala par pasjih prijateljev, drugim pa se v velikem loku izogiba," zaključi.
Poleg omenjenih boste na stojnici lahko spoznali še špansko hrtico Zino, ki je v Sloveniji novo priložnost dobila predlanskega septembra.