Uporabno
24 ogledov

Zlom distalnega radiusa: Kako poteka rehabilitacija?

Medicofit Medicofit
Ste padli na iztegnjeno roko in ob tem v zapestju zaslišali nenaden pok in bolečino? Zlom distalnega radiusa je eden pogostejših zlomov zgornjega uda. Ali ste vedeli, da lahko nepravilno zdravljenje zloma vodi do trajnih težav z gibljivostjo in močjo zapestja?

Zlomi distalnega radiusa so ena najpogostejših poškodb s katerimi se srečujejo ortopedi in predstavljajo med 8 % do 15 % vseh kostnih poškodb pri odraslih!

Če vas zanima, kako ravnati v primeru zloma in kaj pričakovati med rehabilitacijo, ste na pravem mestu. Na najpogostejša vprašanja tokrat odgovarjajo strokovnjaki ene vodilnih fizioterapevtskih klinik Slovenije!

Kaj je zlom distalnega radiusa?

Koželjnica oz. radius je ena od dveh dolgih kosti v podlakti, ki omogočata stabilnost in gibanje roke. Distalni konec ima ključno vlogo pri premikih zapestja in zagotavljanju širokega obsega gibanja.

Povezuje se z zapestnimi kostmi in omogoča prijemanje predmetov in izvajanje finih motoričnih aktivnosti, pomembnih za naše normalno delovanje!

Zaradi svoje lege in strukture je distalni del radiusa močno obremenjen pri poškodbah, še posebej pri padcih na iztegnjeno roko. Takšen mehanizem poškodbe, ki ga pogosto spremlja velika sila na zapestje lahko povzroči zlom.

Zlom distalnega radiusa velja za eno pogostih poškodb zgornjih okončin. Posledično je gibanje zapestja omejeno, kar vpliva na sposobnost opravljanja osnovnih nalog, kot so pisanje, dvigovanje predmetov in zmožnost osebne higiene.

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Zakaj se zgodijo zlomi zapestja?

Zlom distalnega radiusa najpogosteje nastane zaradi padca na iztegnjeno roko, kar je znano kot FOOSH poškodba (fall on outstretched hand). Pri otrocih so ti zlomi pogosto povezani z izrazito rastjo kosti v obdobju pubertete, njihova mineralizacija pa je zakasnjena.

Pri starejših ljudeh, še posebej pri ženskah nad 65. letom starosti je pogost vzrok zloma tudi osteoporoza, zaradi katere so kosti krhke!

Zanimivo je, da zlomi distalnega radiusa predstavljajo kar 25 % vseh zlomov zgornjih okončin, kar kaže na njihovo precejšnjo pogostost!

Kako prepoznati zlom zapestja?

Ob zlomu radiusa je značilen pojav intenzivne bolečine v predelu zapestja, ki se lahko močno poveča ob določenih gibih in opravljanju preprostih nalog.

Poleg bolečine pacienti običajno poročajo tudi o oteklini, ki nastane kot posledica poškodbe mehkih tkiv v okolici zloma.

Ob zlomu prite tudi do opazne deformacije zapestja. Včasih zlom prizadene tudi živce, kar povzroči občutek šibkosti v roki ali celo izgubo občutka v prstih.

Pacienti klinike Medicofit pogosto poročajo tudi o zvokih pokanja v trenutku, ko je prišlo do poškodbe. Težave z gibljivostjo so običajno zelo očitne in povzročijo, da pacient težko opravlja vsakodnevne naloge, kot je držanje in dvigovanje predmetov.

Kako postavimo diagnozo?

Diagnostika zloma distalnega radiusa je celostna in vključuje anamnezo, klinični pregled ter slikovno diagnostiko.

V anamnezi je pomembno poizvesti glede mehanizma poškodbe, saj nam ta pomaga določiti naravo zloma. Ob tem je pomembno preveriti tudi prisotnost nevroloških simptomov, kot so mravljinčenje, omrtvičenost ali šibkost, saj ti nakazujejo na morebitno vključenost živcev.

V kolikor nam RTG ne poda dovoljšnih informacij o stanju,  nam lahko celovitejšo sliko zagotovi računalniška tomografija (CT), ki je še posebej uporabna pri kompleksnih, intraartikularnih zlomih!

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Je operacija vedno potrebna?

Zdravljenje distalnih radialnih zlomov je odvisno od vrste nastale poškodbe. Pri enostavnejših zlomih je učinkovito že konzervativno zdravljenje, kot je imobilizacija z mavcem ali opornico. Taki zlomi se običajno dobro celijo in kirurški poseg ni nujen.

Po drugi strani zapleteni zlomi zahtevajo operativni poseg. V takšnih primerih se s posebnimi kirurškimi metodami zagotovi pravilna poravnava kosti in prepreči morebitne zaplete in poslabšanja.

Morda vas bo presenetilo, da imata tako kirurško kot tudi nekirurško zdravljenje podobne učinke!

Zdravljenje

Zdravljenje zlomov distalnega radiusa vključuje širok spekter metod, pri čemer izbira temelji na vrsti in resnosti zloma, mehanizmu poškodbe, splošnemu zdravstvenem stanju ter značilnostih in potrebah pacienta.

Glavni cilj zdravljenja po zlomu zapestja je doseči pravilno poravnavo kosti, omogočiti učinkovito celjenje ter zmanjšati tveganje za dolgoročne zaplete!

Konzervativno zdravljenje je primerno za lažje zlome. V teh primerih se uporablja imobilizacija z mavcem ali opornico, ki običajno traja od 4 do 8 tednov. Konzervativne metode so še posebej priporočljive pri starejših bolnikih, saj omogočajo zadovoljive funkcionalne rezultate z minimalnim tveganjem za zaplete.

Pomemben del zdravljenja zlomov distalnega radiusa predstavlja tudi specialna fizioterapija, ki omogoča povrnitev gibljivosti in moči zapestja. Vključuje vaje za obnovitev gibljivosti sklepa, krepitev mišic ter preprečevanje togosti.

Kako fizioterapija poteka v kliniki Medicofit?

Fizioterapija po zlomu distalnega radiusa je ključna za hitro okrevanje in obnovo funkcionalnosti zapestja, ki lahko zaradi dolgotrajne imobilizacije in poškodb trpi zaradi bolečin, omejenega obsega giba in zmanjšane moči mišic v sklepih.

V začetnih fazah rehabilitacije je cilj fizioterapije obnova gibljivosti ter preprečevanje dolgotrajnih zapletov!

Medicofit | Avtor: Medicofit Medicofit

Sprva se v procesu terapij posvečamo zmanjšanju bolečine in otekline. V kliniki tovrstne simptome obvladujejo s pomočjo naprednih terapevtskih aparatov kot so EMS DOLORCAST udarni valov in WINTECARE tecar, ki pripomoreta k zmanjšanju otekline in izboljšanju krvnega obtoka.

Ko bolečina popusti, preidemo v fazo aktivnega gibanja, kjer pacient začne izvajati preproste vaje za zapestje, kot so upogibi, iztegi ter rotacije.

V poštev pridejo tudi vaje za moč, ki pomagajo okrepiti mišice zapestja in preprečiti atrofijo. Poleg tega je poudarek tudi na vajah za propriocepcijo, ki pacientu pomaga obnoviti občutek stabilnosti zapestja.

Z inovativnimi metodami zdravljenja in sodobnimi terapijami so v kliniki Medicofit pacienti deležni najvišje kakovosti oskrbe, ki omogoča hiter povratek k vsakodnevnim aktivnostim!

Prognoza

Preprosti zlomi distalnega radiusa se v večini primerov dobro celijo. Najpogostejši zapleti, ki lahko nastanejo so sindrom karpalnega kanala, kompleksni regionalni bolečinski sindrom in tendinitis.

V primeru večjih zlomov je lahko prisotna tudi primarna žilna motnja, sekundarne žilne težave pa so redke. Pri otrocih obstaja tveganje za trajno poškodbo rastnega hrustanca in povečano nagnjenost k skrajšanju podlakti.

Zaplete lahko zmanjšamo s kakovostno fizioterapijo, opornicami ter pravočasnim obiskom specialista!

Če ste utrpeli poškodbo zapestja, ne odlašajte – obiščite specializirano kliniko Medicofit za hitro in učinkovito zdravljenje!


VIRI
Meena S, Sharma P, Sambharia AK, Dawar A. Fractures of distal radius: an overview. J Family Med Prim Care. 2014 Oct-Dec;3(4):325-32. doi: 10.4103/2249-4863.148101. PMID: 25657938; PMCID: PMC4311337.
Corsino CB, Reeves RA, Sieg RN. Distal Radius Fractures. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536916/
Chhabra, A. B. in Yildirim, B. (2021). Adult Distal Radius Fracture Management. Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. https://doi.org/10.5435/JAAOS-D-20-01335
Zhu, C., Wang, X., Liu, M. et al. Non-surgical vs. surgical treatment of distal radius fractures: a meta-analysis of randomized controlled trials. BMC Surg 24, 205 (2024). https://doi.org/10.1186/s12893-024-02485-1