Uporabno
2412 ogledov

Prhljaj spada med pogoste dermatološke težave

Šampon Profimedia
Življenje s prhljajem je lahko stresno in vpliva na samopodobo posameznika. Poleg prhljaja je lahko pogosto prisotna tudi srbečica in vnetje lasišča, ki še dodatno povzročata nelagodje.

Prhljaj spada med pogoste dermatološke težave lasišča pri adolescentih in kasneje odraslih.

Razlog za nastanek prhljaja oziroma drobno belih ali belo-rumenih kožnih lusk na lasišču, ki so lahko suhe ali mastne, kljub razširjenosti še ni natančno poznan. Glavni vzrok za nastanek naj bi bila povečana aktivnost lojnih žlez, pri kateri imajo glavno vlogo hormoni in različne hormonske spremembe.

Vzroki za nastanek

Povečano pojavnost se povezuje tudi z moškim spolom, dedno zasnovo, fizično in čustveno obremenitvijo, nezdravo prehrano in uživanjem alkohola, z različnimi zunanjimi dejavniki, utrujenostjo, debelostjo, motnjami imunskega sistema (npr. HIV), neustrezno nego lasišča, z določenimi nevrološkimi stanji (npr. Parkinsonova bolezen), redkim krtačenjem ali česanjem las, z mastnimi lasmi, s suho kožo …

Povečana aktivnost lojnih žlez ustvari ugodno okolje za razrast gliv kvasovk iz rodu Malassezia, ki je sicer naravno prisotna na kožni površini, predvsem v predelih lojnih žlez. Ker se glivica začne prekomerno množiti, se posledično zaradi draženja lasišča hitreje začnejo tvoriti nove kožne celice v zaščitni pregradi plasti kože, ki poroženijo, odmrejo ter odpadejo. Sprimejo se v vidne luske oz. prhljaj.

Prhljaj je kronična oblika dermatitisa, kljub temu lahko z ustreznim načinom življenja preprečimo in zmanjšamo možnost vpliva različnih dejavnikov na poslabšanje stanja (ustrezna prehrana z čim manj nasičenimi in trans- maščobami, uživanje probiotikov, zadostnih količin vitaminov B, cinka, selena in omega-3 maščobnih kislin, izogibanje stresu, redna telesna aktivnost…).

Prhljaj | Avtor: Profimedias Profimedias

Zdravilni šampon s ketokonazolom

Za zdravljenje in preprečevanje prhljaja se priporoča uporaba zdravilnega šampona v samozdravljenju, ki vsebuje antimikotik za zdravljenje glivične okužbe in keratolitik za pospešeno luščenje kože.

Učinkovit antimikotik za lokalno zdravljenje in preprečevanje prhljaja je ketokonazol. Ketokonazol ne zdravi samo vidnih simptomov prhljaja, ampak tudi odpravlja vzrok.

Uporaba zdravilnega šampona se priporoča po navodilih proizvajalca. Če je prhljaj prisoten tudi v bradi ali obrveh, se lahko uporabi tudi na teh mestih. V primeru, da zdravilni šampon kljub ustrezni uporabi ne pomaga ali lasišče postane občutljivo, boleče, se pojavi izcedek, je pordelo in otečeno, se priporoča obisk dermatologa, ki predpiše ustrezno zdravljenje.

Napisala: Tina Grohar Maležič, mag. farm.