Trajnostno
1163 ogledov

Trajnostni premik kot strateška prednost

Španija Valencia poplave Profimedia
Zadnja leta z ekstremnimi dogodki, kot so poplave, ki so Slovenijo prizadele avgusta 2023, kažejo, da podnebne spremembe niso neka oddaljena teoretična grožnja, pač pa njihovo silo že doživljamo.

Ob tem so iz evropskega programa Copernicus nedavno sporočili, da je bilo lansko leto novo najtoplejše v zgodovini meritev, poleg tega pa je povprečna globalna temperatura zraka prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven. Podnebna tveganja pa bodo vedno bolj motila naš način življenja.

Kar so pokazale poplave v Sloveniji, je, da so stroški neukrepanja visoki – tako za gospodarstvo kot za družbo. Po podatkih Statističnega urada je ekonomska škoda v Sloveniji zaradi ekstremnih vremenskih in podnebnih razmer v zadnjih letih močno poskočila – razlika med obdobjema 1980-2015 in 1980-2021 znaša kar 2,38 milijarde evrov.Nedavno poročilo Svetovnega ekonomskega foruma (WEF) in Boston Consulting Group je medtem pokazalo, da bi lahko podjetja do leta 2050 zabeležila do 25-odstotni padec dobička, če se ne bodo pripravila na fizične vplive podnebnih sprememb, kot so zmanjšana produktivnost zaposlenih, motnje v vrednostnih verigah, strukturne poškodbe na infrastrukturi itd. Nepripravljenost podjetij bo udarila po samih potrošnikih.

Poplave v Španiji, Valencija | Avtor: Profimedia Profimedia

Kava se je že močno podražila

Izjemne suše med 2014 in 2016 v predelih Brazilije, kjer pridelujejo kavo Arabico, so na primer zvišale cene tega izdelka za več kot polovico, podjetje Nestle pa je to glede na razkritje v CDP (Climate Disclosure Project) stalo med 925 in 1,15 milijarde dolarjev.
Zato je pomembno, da se podnebna tveganja ne dojema samo kot temo skladnosti z zakonodajo. Prilagoditev strategije, poslovnega modela ter obvladovanje tveganj je namreč ključno, če se želijo podjetja izogniti prepuščenosti nepredvidenim dogodkom in začnejo razvijati inovativne rešitve za blaženje podnebnih tveganj, obenem pa dosegat nove trge. K temu premiku želi spodbuditi kongres GoFoward podjetja Infinite Pure Solutions, ki bo 12. februarja potekal v Palači Kazina v Ljubljani. 

pitna voda suša v Italiji Milano | Avtor: Profimedia Profimedia

Na trajnostnem izkustvenem kongresu prihodnosti, ki ga organizira podjetje Infinite Pure Solutions bo več kot 30 domačih in tujih strokovnjakov raziskovalo, kako trajnostne prakse vključiti v poslovne strategije in dolgoročno uspešnost organizacij. Govora bo o spodbujanju inovativnega razmišljanja in vizije prihodnosti, trajnosti kot strateški prednosti, razprave bodo potekale o konkretnih izzivih in rešitvah, ena od tematik bo trajnost kot osnovni gradnik poslovnih modelov, na dogodku pa se bodo osredotočili tudi na prebojne tehnologije in inovacije.

Gostiteljici dogodka bosta direktorici podjetja, Tina Štrukelj in Lucija Sajevec, ki s svojo vizijo spodbujata prebojno razmišljanje in uvajanje inovacij. Pred kongresom sta povedali, zakaj so tovrstni dogodki tako pomembni: "Kongres GoForward je priložnost za podjetja, organizacije in posameznike, da presežejo ustaljene okvirje poslovanja ter oblikujejo strategije za trajnostno in uspešno prihodnost. Poleg strokovnega in interaktivnega programa dogodek ponuja tudi priložnost za mreženje ter navdihujočo zabavno izkušnjo, ki celostno zaokroži dogajanje."

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • atamama 11:12 02.februar 2025.

    Hehehe, 30 domačih in tujih strokovnjakov prisostvovalo.... torej so prišli peš? Ne, pripeljali, trajnostno onesnažili planet, malo čudno, pravi soseda da farizejsko, eno bluzijo, drugo delajo. Vse za zaslužek, kajne?

  • Avatar Garancija
    Garancija 10:54 02.februar 2025.

    Vse se dela z namenom