Podjetja bodo s pripravo trajnostnih poročil ESG pridobila na konkurenčnosti, saj bodo z njimi okrepila zaupanje strank, vlagateljev in drugih deležnikov. Bo pa obveznost poročanja prinesla tudi številne izzive, predvsem za tista podjetja, ki se s tem prej niso srečevala, je bilo slišati na današnjem posvetu računovodij na Bledu.
Najpozneje do konca leta
Kot so na tokratnem, tretjem srečanju računovodij povedali udeleženci okrogle mize, bodo podjetja z jasnim in transparentnim ESG poročanjem pokazala svojo zavezanost k trajnostnim ciljem in družbeni odgovornosti. Ob tem so podjetja pozvali k takojšnjim korakom na tem področju, saj priprava podatkov zahteva veliko časa in naporov, svojo nalogo, predvsem implementacijo direktive o trajnostnem poročanju, pa bo morala opraviti tudi država.
Direktor Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) Tomaž Klemenc je ponovil zahteve evropske direktive, da podjetja v svoja poročila vključijo tudi trajnostna poročila. "Slovenija bo določila in obveznosti iz direktive implementirala prek novele zakona o gospodarskih družbah najpozneje do konca leta. Novela bo tudi določila, kako bodo revizorji revidirali ta poročila, Ajpesova vloga pa bo enaka kot doslej," je dejal.
Kot je dodal, bo Ajpes bdel nad objavo vseh letnih poročil, tudi tistih, ki bodo razširjena z trajnostnimi poročili. Prvi zavezanci za poročila bodo subjekti javnega interesa, kamor sodijo tudi zavarovalnice in banke, na začetku naj bi jih bilo skupaj približno 60, je pojasnil.
Vsi določeni do leta 2028
Predstavnica podjetja Unija Nina Orehek Ručigaj je pojasnila, da je trajnostno poročilo ESG dokument, ki ga podjetja uporabljajo za komuniciranje svojega vpliva na okolje, družbo in upravljanje. Zavezance v Sloveniji bo določila novela zakona o gospodarskih družbah, njihov krog pa se bo širil. Določena podjetja morda zakonsko ne bodo nikoli obvezna pripravljati trajnostnih poročil, vendar se zna zgoditi, da jih bodo v to "prisilili" njihovi partnerji in ostali deležniki, ki bodo želeli takšna poročila, je poudarila. Dodala je, da bodo vsi zavezanci določeni do leta 2028.
Številna podjetja se s trajnostnim poročanjem ukvarjajo že dolgo. V Telekomu Slovenija trajnostna poročila pripravljajo že od leta 2009, je povedal vodja trajnostnega poslovanja in poslovne odličnosti v podjetju Teodor Prosen. Nova zakonodaja bo prinesla poenotenje podatkov, vendar po njegovih besedah še vedno pušča preveč različnih pristopov. Kljub temu pa nova obveznost za podjetja, ki doslej teh podatkov niso zbirala, prinaša precej izzivov, predvsem na področju zbiranja podatkov. "Pridobiti znanje, bazo in se navaditi na poročanje, bo nekaterim zagotovo prineslo težave," je ocenil.
S tem se je strinjal tudi okoljski svetovalec pri podjetju Interzero Matej Marka. Kot je dejal, v prihodnjem letu pričakuje na tem področju "precej panike", zato je nujno, da podjetja čim prej začnejo s postopki. "Tematika je precej kompleksna, zato je nujno, da se podjetja pravočasno lotijo zbiranja podatkov. Tista, ki nimajo s tem nobenih izkušenj, pa bi morala poiskati ustrezne partnerje s tega področja," je dejal.
"Če ne bi prišlo do zakonodajnega pritiska po trajnostnem poročanju, se zanimanje za trajnostno poslovanje gotovo še ne bi zgodilo v takšnem obsegu, kot smo mu danes priča," nam je v intervjuju povedala Izvršna direktorica CER Partnerstva za trajnostno gospodarstvo Ana Struna Bregar. CEL INTERVJU lahko preberete TUKAJ.
dezurni@styria-media.si
Se en levičarski nateg!! LUBENIČARJI!! POD PRETVEZO VAROVANJA OKOLJA ODIRAJO GOSPODARSTVO, FINANCIRAJO PA IZ TEGA PO POLITIČNIH KRITERIJIH!!!
Butale. Paraziti se res trudijo ubiti svojega gostitelja.