Trajnostno
2460 ogledov

V takem primeru globa tudi 400 evrov

Smeti, smetnjak, kosovni odpadki Profimedia
Ptujska občinska inšpekcija je v zadnjih treh letih obravnavala 43 primerov nezakonitega odlaganja komunalnih odpadkov na območju mestne občine, število kršitev pa zadnja leta pada.

V večini primerov gre za manjše količine odpadkov, odloženih v naravo ali na neustrezno mesto na javni površini, kot so parkirišča ali ob zabojnikih.

Kot so na svetniško vprašanje Milana Klemenca iz Liste Andreja Čuša pojasnili na občinski inšpekciji, so nekaj večjih kršitev zaznali na območju Semenarne, ob strugi Drave, ob Termah Ptuj ter na gozdnih zemljiščih v Mestnem vrhu in Grajenščaku.

Manjše količine komunalnih odpadkov najpogosteje odložijo občani, večja odlaganja pa izvajalci raznih obrtniško gradbenih del, ki gradbišče po zaključku gradnje počistijo, potem pa odpadke odpeljejo v naravo, so dodali.

Krivdo je težko dokazati

Kot so ob tem pojasnili, je kršitelje zelo težko najti in jim dokazati krivdo. Inšpektorji po prejemu prijave ali lastne zaznave nedovoljenega ravnanja speljejo ugotovitveni postopek, v katerem se trudijo najti sledi, po katerih bi lahko identificirali kršitelja, vendar so ti v zadnjih letih precej previdni in za sabo ne puščajo sledi. Najbolj učinkovite so sicer lastne zaznave inšpekcije ali prijave občanov, ki so priče nezakonitemu ravnanju in so pripravljeni o tem tudi pričati.

Globe od 400 evrov naprej

Predpisane globe za nepravilno odlaganje komunalnih odpadkov v Mestni občini Ptuj v skladu z odlokom za fizično osebo, odgovorno osebo pravne osebe ali odgovorno osebo samostojnega podjetnika znašajo 400, za pravno osebo pa 1400 evrov.

V primeru, da storilca ne odkrijejo, čiščenje odpadkov naložijo lastniku zemljišča, če gre za javno površino, pa izvajalcu rednega vzdrževanja. V zadnjih treh letih na območju mestne občin niso izdali nobene globe, so pa izdali pet odločb z izrečenim opominom, ker so kršitelji po odkritju počistili za sabo.

Na ptujski občinski inšpekciji sicer težko ocenjujejo, ali gre izključno za kršitelje, ki imajo stalno prebivališče na območju mestne občine, a ocenjujejo, da je v pretežni meri temu tako. Sicer pa kar 90 odstotkov primerov nedovoljenega ravnanja z odpadki ugotovijo inšpektorji sami, preostale pa policija ali redarstvo. Ob tem na inšpekciji tudi ugotavljajo, da število primerov nezakonitega odlaganja iz leta v leto pada.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Avatar Garancija
    Garancija 10:00 22.december 2024.

    Nisem bral,ampak tako stanje je v indiji primerno

  • Toma 09:38 22.december 2024.

    Ha-ha, lastniku zemljišča! Pa to gre skozi sodišče? Aja, pozabilsem na krivosodje!