Konec leta se bo uradno zaključil projekt MULTI-E, ki se je začel maja 2018. Gre za večletni projekt za spodbujanje trajnostne mobilnosti v Sloveniji, na Hrvaškem in Slovaškem. Projekt je vodila skupina Petrol in je sofinanciran preko evropskega programa Instrument za povezovanje Evrope (CEF).
Glavni cilji projekta MULTI-E so bili elektrifikacija javnega potniškega prometa v slovenskih mestih Koper in Maribor, kar predstavlja pomembne korake v smeri postopnega zmanjševanje uporabe vozil na konvencionalna goriva v mestih, širitev infrastrukture za polnjenje električnih vozil ter razvoj novih storitev e-mobilnosti, kot je souporaba vozil, in uvedba pametne tehnologije za povezovanje teh storitev.
Do konca leta 74 ultra hitrih polnilnic
V Kopru je v uporabi šest električnih minibusov in štirje električni kombiji, medtem ko so v Mariboru za javni prevoz na voljo štirje električni avtobusi in trije minibusi. Vzpostavljena je bila tudi nova infrastruktura za polnjenje električnih avtobusov. V Ljubljani je v okviru storitve souporabe vozil Avant2Go dodanih več kot 300 sodobnih električnih avtomobilov, skupaj s pripadajočo infrastrukturo za polnjenje, nadgrajeno platformo za mobilnost in posodobljeno mobilno aplikacijo z novimi funkcijami in storitvami.
Do konca letošnjega leta bo v Sloveniji, na Hrvaškem in Slovaškem postavljenih 74 ultra hitrih (UC) polnilnic z do dvema polnilnima mestoma z močjo vsaj 150 kW, 105 običajnih (AC) polnilnih mest z močjo do 22 kW (od tega 85 v Sloveniji in 20 na Hrvaškem) ter tri polnilne postaje za vozila na stisnjen zemeljski plin (CNG). Dve postaji za CNG stojita v Ljubljani na Petrolovih prodajnih mestih Barje - sever in jug, ena pa v Celju.
Začenja se že nov projekt
"S tem projektom sledimo naši viziji postati integriran partner v energetski tranziciji z odlično uporabniško izkušnjo ter uresničujemo našo strategijo širjenja polnilnic na strateških lokacijah, še posebej ultra hitrih polnilnic ob avtocestah in hitrih polnilnic v mestih ter pred nakupovalnimi središči. Trenutno v regiji upravljamo s 559 polnilnicami. Ob zaključku projekta MULTI-E konec letošnjega leta že začenjamo z novim projektom, prav tako sofinanciranim s strani EU, CROSS-E, s čimer še naprej uresničujemo cilje zelenega prehoda," je povedal Marko Ninčević, član uprave Petrola, odgovoren za energetsko tranzicijo in oskrbovalno verigo.
Poleg skupine Petrol so projekt kot konzorcijski partnerji soustvarjali ZSE, Zapadloslovenska energetika, a.s., NOMAGO Storitve mobilnosti in potovanj d.o.o., Arriva, družba za prevoz potnikov, d.o.o., Avant Car, poslovni inženiring, d.o.o., ter Mestne občine Celje, Koper in Maribor. Zaključnega srečanja sta se preko spletne povezave udeležila tudi predstavnika ministrstva iz Slovenije in Evropske izvršne agencije za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA).
Celovit pristop in uspešno premagovanje izzivov
Projektni partnerji so uspešno zaključili več kot 20 milijonov evrov vrednih investicij. Uspešen zaključek projekta in njegove dosežke so z odobravanjem pozdravili tako CINEA kot tudi pristojna ministrstva. Richard Ferrer, vodja sektorja za alternativna goriva pri Evropski agenciji za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA), je partnerjem čestital ter izpostavil: "Projekt MULTI-E je odličen primer, kako lahko projekt prispeva k trajnostni mobilnosti. Šlo je za celovit pristop, ki sega vse od urbanega prometa do dolgih mednarodnih potovanj in spodbuja mobilnost kot storitev na ključnih vozliščih. Podpora Evropske unije projektu MULTI-E odraža zavezanost k doseganju podnebne nevtralnosti do leta 2050, v skladu z evropskim zelenim dogovorom. Uspeh projekta je rezultat sodelovanja predanih in napredno mislečih javnih ter zasebnih partnerjev, ki so uspešno premagali vse izzive."
"Z zadovoljstvom opažamo napredek pri podpori mobilnosti brez emisij. Projekt, financiran iz programa Instrument za povezovanje Evrope, je uspešno prispeval k vzpostavitvi polnilne infrastrukture za električna vozila, nakupu električnih avtobusov in električnih kombijev za mestni javni prevoz ter zagotovitvi električnih vozil za souporabo. Poleg tega je omogočil postavitev treh polnilnih postaj za stisnjen zemeljski plin, kar je izboljšalo dostop do alternativnih goriv v prometu," je dejal Darko Trajanov, generalni direktor Direktorata za prometno politiko na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Projekt po njegovih besedah prispeva k bolj zeleni prihodnosti, saj spodbuja okolju prijazne transportne rešitve, ki koristijo državljanom in širši evropski skupnosti.
Ing. Peter Špalek, direktor Oddelka za spremljanje programov in ocenjevanje v Sekciji za projektno upravljanje pri slovaškem Ministrstvu za promet, je ob zaključku projekta poudaril: "V skladu z našim nacionalnim akcijskim načrtom za razvoj elektromobilnosti in dolgoročnim finančnim mehanizmom za podporo polnilne infrastrukture na Slovaškem Ministrstvo za promet že od začetka močno podpira projekte alternativnih goriv (AFIF). Projekte, ki povezujejo polnilno infrastrukturo za električna vozila in postaje za stisnjen zemeljski plin (CNG), vidimo kot ključne korake k bolj zeleni in trajnostni Evropi. Upamo, da bo projekt Multi-E navdih za nove uspešne zgodbe v prihodnje."