Edward Snowden, obveščevalni analitik, je na begu, od kar je razkril podrobnosti programa ameriške Nacionalne varnostne agencije, s katerim intenzivno nadzira telefonsko in spletno komunikacijo Američanov.
Informacijo, da je odletel v Rusijo je objavil South China Morning Post, v Moskvi – ki naj ne bi bila njegova končna destinacija – naj bi pristal nekaj po 15. uri po srednjeevropskem času. Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina je dopoldan že dejal, da nimajo podatkov o tem, kje naj bi se Snowden trenutno nahajal, niti o tem, da naj bi prišel v njihovo državo.
Naprej v Ekvador?
Ekvadorski zunanji minister je preko Twitterja sporočil, da je Snowden zaprosil za politični azil v njihovi državi.
Po poročanju tujih agencij naj bi se v Moskvi že srečal z ekvadorskim veleposlanikom v Rusiji.
Ekvador je sicer azil podelil tudi ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu, ki ga zaradi objave zaupnih dokumentov prav tako iščejo v ZDA, medtem ko ga Švedska zahteva zaradi obtožb o posilstvu.
Assange se je umaknil na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, ki pa ga zdaj ne more zapustiti, ne da bi ga aretirali.
Končni cilj Venezuela?
Wikileaks je že pred tem na svojem Twitterju objavil, da so Snowdnu pomagali pri zagotovitvi političnega azila v demokratični državi. Zagotovili so mu potrebe dokumente in varen odhod iz Hongkonga.
Ruski tiskovni agenciji Intefax in Itar-Tass sta poročali, da ima Snowden rezerviran polet iz Moskve na Kubo. Ena od agencij navaja, da tudi to ni končni cilj, pač pa naj bi iz Havane poletel v Venezuelo. V medijih se je ves čas omenjal tudi Ekvador.
Niso ga želeli izročiti
Ameriška vlada je včeraj zahtevala izročitev Snowdna, vendar so jih v Hongkongu zavrnili, češ da prošnja ni izpolnjeval vseh pravnih zahtev.
Zvezni tožilci pa so že v petek na zveznem sodišču v Virginiji proti 29-letniku vložili obtožnico zaradi kraje vladne lastnine, nepooblaščene objave informacij o nacionalni obrambi in namerne objave zaupnih obveščevalnih informacij.