Nekateri znanstveniki so iz tega sklepali, da bi sčasoma lahko kromosom izginil. Z njim bi lahko izginili tudi moški. Seveda bi to spet trajalo milijone let, a vendar večina meni, da se to ne bo zgodilo.
Raziskovalka Jennifer Hughes z inštituta za biomedicinske raziskave v ameriškem Cambridgeu je prepričana, da je število genov, ki tvorijo kromosom Y, stabilno že zadnjih 25 milijonov let. Svoje izsledke je skupaj s skupino raziskovalcev objavila v reviji Nature.
"Geni, ki so ostali, imajo najpomembnejše biološke funkcije, zato bodo obstali," je prepričana raziskovalka z inštituta. Raziskovalci so tezo, da se je zmanjševanje števila genov zaustavilo, potrdili s primerjavo z vrsto opic, ki je izšla iz skupnega prednika s človekom pred 25 milijoni let. Primerjali so tudi gene šimpanzov, ki naj bi imeli z nami skupne prednike še pred okoli šestimi milijoni let.
Število genov, ki so sestavljali kromosom Y, se je torej v začetni fazi evolucije hitro zmanjševalo, nato pa se je zmanjševanje upočasnilo. Kot ugotovitve povzema spletni Bloomberg, se nadaljnje zmanjševanje števila genov zaradi njihove pomembnosti ne bo nadaljevalo.