"Grčija je dosegla svoj limit za sprejemanje nezakonitih priseljencev," je dejal grški minister za zaščito človekovih pravic Christos Papoutsis in dodal, da "Grčija ne zdrži več".
206 kilometrov dolga turško-grška meja služi kot ena najbolj priljubljenih vstopnih točk za dnevno več kot 200 nezakonitih priseljencev, ki poskušajo v Evropsko unijo priti iz Afganistana, Alžirije, Iraka, Pakistana in Somalije.
Podatki kažejo, da kar devet od desetih beguncev Grčijo uporabi za odskočno desko v Evropo, a Grčija se vse bolj utaplja v številu nezakonitih imigrantov. Agencija za meje Evropske unije poroča, da je odstotek nelegalnih priseljencev na grško-turški meji do septembra 2010 poskočil za 369 odstotkov, ocenjujejo, da jih je več kot 300 tisoč. Poleg vstopa v Grčijo na ta način imigranti pridejo tudi v schengensko območje in se naprej lahko pomikajo relativno brez težav.
Od novembra poleg grške policije mejo s Turčijo varujejo tudi sile Evropske unije, ki od ustanovitve leta 2007 sicer posredujejo prvič v kateri od članic EU.
"Sodelovanje z drugimi državami EU je dobro," je še dejal Papoutsis. Kdaj točno bodo začeli graditi zid, ni znano, naj pa bi bil podoben tistemu med ZDA in Mehiko.