Ženske po svetu bodo po napovedih Svetovne banke do leta 2014 zaslužile že 12 bilijonov evrov, kar je 3,3 bilijona več, kot zaslužijo sedaj, piše CNN. To je tudi dvakrat več, kot bosta v tem času skupaj ustvarila Indija in Kitajska.
Vsako podjetje bi ob tem moralo zastriči z ušesi, a izsledki raziskave Boston Consulting Group (BCG) kažejo precej drugačno sliko. Ženske v najboljšem primeru čutijo, da jih podjetja slabo postrežejo, v najslabšem pa čutijo, da jih povsem prezrejo. "Trenutno podjetja želijo ženskam ustreči tako, da prebarvajo moške izdelke v rožnato," pravi Michael Silverstein, partner družbe BCG.
Finančniki najslabši
Najslabši odnos do žensk pa ima finančna industrija, ugotavljajo avtorji raziskave, ki je vključevala 12 tisoč žensk iz 40 regij sveta. Finančne inštitucije so najslabše pri prilagajanju svojih storitev, kot so spletno bančništvo, vlaganje, zavarovanje in svetovanje, porabnicam.
S tem pa po mnenju Silversteina tvegajo, da bodo odtujili najhitreje rastočo porabniško skupino na svetu, ki letno nadzirajo okoli 13,3 milijarde evrov potrošnje. Ta številka pa bi lahko do leta 2014 narasla na 18,6 bilijona evrov.
Novi razred zapravljivk
Tudi v razvijajočih se gospodarstvih so gonilna sila potrošnje tako imenovana "tovarniška dekleta“, ki so v novih gospodarskih priložnostih našla nov vir kupne moči. Tudi statistike brezposelnosti razkrivajo pomemben zgodovinski premik. Število zaposlenih žensk v ZDA se je letos prvič skoraj izenačilo s številom zaposlenih moških. Do konca leta pričakujejo, da ga bo preseglo.
Še vedno neenake
Kljub temu pa so ženske v ZDA v povprečju še vedno plačane le 77 odstotkov moške plače in le 38 od 400 največjih korporacij vodijo ženske.
9
ogledov
Ženske, rešiteljice krize
Izhod iz krize nista Indija ali Kitajska, temveč rastoča kupna moč žensk po svetu.