Svet
33 ogledov

ZDA: Odkrita ena večjih bančnih prevar

Kreditne kartice Boštjan Tacol
V ZDA so razkrili eno največjih prevar s kreditnimi karticami v zgodovini države. FBI je 18 ljudi obtožil zaradi kraje najmanj 200 milijonov dolarjev.

Pravosodno ministrstvo je sporočilo, da so doslej ugotovili, da so preko dodelane mreže lažnih identitet in podjetij ukradli najmanj 200 milijonov dolarjev, da pa bi lahko bila ta vsota glede na obsežnost operacije na koncu še veliko višja, poroča britanska mreža BBC.

Obtoženi so uporabili na tisoče lažnih identitet in podjetij, lagali bonitetnim agencijam o kreditni sposobnosti in milijone dolarjev nakazali v tujino. Kot so dejali pri Zveznem preiskovalnem uradu FBI, so pri tem uporabljali "virtualno kavarno sofisticiranih prevar in spletk".

Pred sodnike je v torek stopilo 14 obtožencev, osem so jih izpustili, šest pa jih je ostalo v priporu pred petkovim zaslišanjem glede možnosti izpustitve ob plačilu varščine. Vsi so obtoženi bančne prevare, v primeru obsodbe pa jim grozi do 30 let zapora in milijona dolarjev kazni.

Do denarja z lažnimi identitetami in podjetji

Skupina je delovala iz New Jerseya v 28 državah. Milijone dolarjev so nakazali izven ZDA v Pakistan, Indijo, Združene arabske emirate, Kanado, Romunija, na Kitajsko in Japonsko.

S prevarami so začeli leta 2007, ustvarili pa so več kot 7000 lažnih identitet, da bi pridobili 25.000 kreditnih kartic, katerih kreditno sposobnost so povišali, tako da so si lahko posojali velike vsote denarja, ki ga niso nikoli vrnili, so povedali preiskovalci.

Ustvarili so tudi mrežo 1800 naslovov elektronske pošte in odprli najmanj 80 lažnih podjetij ter nabavili post terminale, na katerih so uporabili lažne kreditne kartice, denar pa zadržali.

Z denarjem so kupovali luksuzne avtomobile, elektroniko, pakete v toplicah, draga oblačila in za več milijonov dolarjev zlata. Hranili so tudi veliko količino gotovine. Preiskovalci so tako na domu enega od obtoženih našli okoli 70.000 dolarjev v pečici.

Prevare višajo obrestne mere in stroške

Državni tožilec Paul Fishman je poudaril, da tovrstne prevare vsakodnevno povečujejo ceno poslovanja vsakega ameriškega potrošnika. Oškodovani namreč niso samo izdajatelji kreditnih kartic, temveč tudi njihove stranke, ki jih zaradi izgub na račun kriminalcev doletijo višje obrestne mere in ostali stroški.

Komentarjev 1
  • feferon 14:07 06.februar 2013.

    Pri nas kradejo pa banke. Zdaj ko vemo kdo bo šef, še pa tega ne bomo izvedeli, kolko je pokradenega...