Joséju Luizu Rodriguezu Zapateru je izreklo podporo 169 poslancev iz njegove socialistične stranke (PSOE), 158 jih je bilo proti, 23 pa se jih je vzdržalo. Izvolitev Zapatera je po pričakovanjih uspela, saj je po španski ustavi v drugem krogu glasovanja o novem predsedniku vlade zadostna že relativna večina od 350 poslancev parlamenta. V prvem krogu, kjer kandidat potrebuje absolutno večino, je Zapatero sicer prejel identično število glasov, kar pa ni zadoščalo za izvolitev.
Socialisti bodo vladali sami
Prvič v zgodovini sodobne Španije se je primerilo, da je parlament izvolil premierja šele v
drugem krogu. Precedens je posledica izida parlamentarnih volitev z dne 9. marca, ko je socialistom
zmanjkalo samo sedem poslanskih mandatov do absolutne večine. Poleg tega se socialisti v prvem
krogu glasovanja o novem premierju niso želeli nasloniti na glasove njihovih tradicionalnih
političnih zaveznikov, to je baskovskih in katalonskih levičarsko usmerjenih strank, saj so želeli
zavzeti distanco do strank, ki bi v zameno za podporo zahtevale večjo regionalno avtonomijo
Baskije in Katalonije.
V govoru pred glasovanjem je Zapatero poudaril, da se bo v primeru izvolitve posvečal predvsem pešajočemu španskemu gospodarstvu, boju proti baskovski separatistični organizaciji ETA, španskemu predsedovanju EU leta 2010 ter izboljšanju dialoga med različnimi političnimi strankami.
V nasprotju s svojim prejšnjim mandatom Zapatero tokrat ne namerava z majhnimi regionalnimi levičarskimi strankami skleniti koalicije, temveč si bo njihovo podporo poskušal pridobiti le takrat, ko bo šlo na tesno z glasovanji v parlamentu.