Svet
5 ogledov

Zahod dvomi v nedolžnost Gruzije

Tajna Natova poročila, ki jih povzema časnik Spiegel, so za gruzijskega predsedn Žurnal24 main
Pet tednov po izbruhu kavkaške vojne med Gruzijo in Rusijo se na Zahodu krepijo dvomi glede vprašanja, kdo je bil napadalec in kdo žrtev napada.

Uradno stališče ključnih zahodnih držav v zvezi z vprašanjem gruzijske vojne, ki se je začela z vojaškim napadom Gruzije na secesionistično pokrajino Južno Osetijo 7. avgusta ob 22.35, je bilo v prejšnjih tednih povsem jasno. Rusija je (bila) obtožena nesorazmernega odgovora na gruzijski vdor v uporno pokrajino Južno Osetijo, kjer živi veliko ruskih državljanov. Zahod se je v tem konfliktu opredelil za Gruzijo vsaj verbalno, če že ne bolj konkretno.

Vendar se tudi v zahodnih državah gruzijska pozicija v vojni počasi postavlja pod vprašaj, k čemur naj bi pripomogla tajna poročila obrambne zveze Nato o gruzijski vojni, ki jih je za Vojaški odbor (MC), najvišji vojaški organ zveze Nato, pripravil Mednarodni vojaški štab (IMS), sicer prav tako organ v sestavi Nata.

Iz vsebine tajnih poročil, ki jih razkriva nemški časnik Spiegel, je razvidno, da gruzijska vojaška ofenziva na Južno Osetijo ni bila samoobrambna reakcija na ruske provokacije, kot trdi Tbilisi, ampak nič drugega kot pripravljanje terena za obsežno vojno proti uporni pokrajini, ki vse od razglasitve gruzijske neodvisnosti leta 1991 gravitira k Rusiji. Natovi strokovnjaki ne oporekajo zagotovilom Gruzije, da je Rusija z vojsko zasedla gorski predor Roki, skozi katerega je speljana edina pomembnejša cestna povezava med Južno Osetijo in Rusijo, a to naj bi se zgodilo šele po gruzijskem vojaškem angažmaju.

 
 

Napad Gruzije se je začel uro pred dejanskim vstopom ruske vojske na gruzijsko ozemlje.

Tajno Natovo poročilo, der Spiegel

 
Prvi so napadli Gruzijci
Gruzijci naj bi imeli že 6. avgusta na meji z Južno Osetijo pripravljenih 12.000 vojakov s 75 tanki in oklepniki. "Predsednik Mihail Sakašvili je nameraval s 15 ur trajajočim blitzkriegom osvojiti predor Roki, Južno Osetijo odrezati od Rusije in jo obkoliti," med drugim piše v poročilu. Ključno je, da je gruzijsko topništvo začelo obstreljevati mesto Chinvali, prestolnico Južne Osetije, uro preden so Rusi zasedli predor Roki, to je ob 21.35. To noč naj bi ruske mirovne enote, stacionirane v Gruziji, v Rusijo odposlale več klicev s prošnjo za pomoč. Ruska stran je orožje sprožila šele naslednji dan ob 7.30 , ko je z raketami kratkega dosega začela obstreljevati mesto Borzhomi v Gruziji. Kmalu za tem so sledili ruski letalski napadi. Prve enote ruske vojske naj bi na ozemlje Gruzije oziroma Južne Osetije vstopile šele ob 11. uri 8. avgusta. 

 

Gruzija vrača žogico (STA)

Gruzijsko notranje ministrstvo je časniku New York Times posredovalo posnetek telefonskih pogovorov med dvema južnoosetijskima mejnima stražarjema, ki naj bi dokazoval, da so ruski tanki in enote vstopili v separatistično regijo Južno Osetijo 20 ur pred začetkom gruzijskega napada 7. avgusta.

Na posnetek se je kritično odzvalo rusko zunanje ministrstvo in sporočilo, da bi premik ruske vojske zaznali Natovi sateliti.

Gruzija dolgo snovala napad
Spiegel citira tudi polkovnika nemške vojske Wolfganga Richterja, nekdanjega sodelavca v misiji organizacije Ovse v Gruziji. "Že julija, ko sem bil v Tbilisiju, sem opazil, da Gruzija ob meji z Južno Osetijo zvišuje koncentracijo vojaških enot." Richter je na sredini (10. september) skupni seji odborov nemškega parlamenta za vojaške in zunanje zadeve povedal, da je Tbilisi "do neke mere lagal" o premikih vojaških enot pred uradnim začetkom vojne. "Ne vidim nobenih dokazov, da je pred začetkom gruzijske ofenzive res prišlo do delne ruske zasedbe južnoosetijskega ozemlja."

Mednarodna preiskava konflikta
V luči zgoraj navedenega postane bolj razumljiva tudi odločitev zunanjih ministrov EU, ki so na vrhu v Avignonu pred dvema tednoma sklenili, da se izvede mednarodna preiskava kavkaškega konflikta. Ta teden naj bi določili smernice in okvirni načrt za preiskavo, glavno vprašanje pa je, kdo bo prevzel nehvaležno nalogo iskanja odgovora na vprašanje o krivdi za vojno. OZN, Ovse, nevladne organizacije? Trenutno je jasno le to, da EU v preiskavi ne bo sodelovala.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.