V torek 16.30 po lokalnem času je na mednarodnem letališču Bagdad nepričakovano pristalo letalo z ameriškim predsednikom Barackom Obamo na krovu. Obama, ki se v Iraku mudi prvič, odkar je januarja prevzel predsedniške vajeti, se je med drugim sestal s poveljnikom ameriških oboroženih sil v državi, z Rayem Odiernom. "Odločitev za obisk je padla zaradi potrebe po pogovorih z vodstvom iraške države in da se počasti misija ameriških oboroženih sil v državi," je dejal Obamov tiskovni predstavnik.
Obama in Türk/STA |
V okviru foruma Zavezništva civilizacij v Carigradu sta se sestala tudi ameriški predsednik Barack Obama in predsednik republike Danilo Türk. Pogovarjala sta se predvsem o razvoju čezatlantskega partnerstva, so sporočili iz urada predsednika republike. |
Kot je znano že več tednov, ameriški predsednik v prihodnjih mesecih načrtuje bistveno zmanjšanje ameriške vojaške prisotnosti v državi ob Tigrisu in Evfratu. Od zdaj 140 tisoč v državi nameščenih vojakov naj bi jih že v prihodnjih šestih mesecih 12 tisoč zapustilo državo. Dokončen umik naj bi bil izveden do konca 2011.
Novi odnosi z islamskim svetom
Za iraško javnost pa je zanimiva tudi napoved o
"novem razmerju" med Zahodom in islamskim svetom, ki jo je Obama izrekel med obiskom v
Turčiji. Ameriška administracija bo
"z islamskim svetom vzpostavila neposreden dialog", je med drugim napovedal demokratski
predsednik. Dodal je, da se bo za to
"osebno zavzel". Zavzel se je tudi za članstvo Turčije v EU, vendar tudi dodal, da ZDA pri
tem vprašanju nimajo nobene besede. S tem je Obama v veliki meri zakrpal prepad, ki se je med
državama pojavil po ameriški invaziji na Irak.
Obama se je med obiskom v Turčiji sestal tudi z istanbulskim ekumenskim patriarhom Bartolomejem I., duhovnim poglavarjem 300 milijonov pravoslavnih kristjanov po svetu. Bartolomej ga je pozval, naj se zavzame za vnovično odprtje pravoslavnega semenišča v Istanbulu, zaprtega leta 1917. Ameriški predsednik je zahtevo posredoval turškim oblastem.