Prva projekcija nemške javne radiotelevizije ARD kaže, da je krščanska unija CDU/CSU dobila 29 odstotkov glasov. Podpora ji je tako narasla za okoli štiri odstotne točke v primerjavi z volitvami leta 2021. Za zdaj pa kaže, da jim ni uspelo dobiti več kot 30 odstotkov glasov, kar so ji več tednov napovedovale ankete.
"Smo zmagovalci volitev," je v prvem odzivu dejal kanclerski kandidat unije Friedrich Merz. Na sedežu CDU so rezultate pospremili z glasnimi vzkliki veselja.
Dodal je, da zdaj pred njimi težka naloga, da čim prej oblikujejo vlado, ki bo sposobna vladanja in bo imela parlamentarno večino. "Svet ne čaka na nas, Evropa čaka na nas, da bomo prevzeli močno vlogo," je dejal vodja CDU in opozoril, da je čim hitrejše oblikovanje vlade nujno, da bo Nemčija znova prisotna v Evropi.

V stranki so se po Merzevih besdah zavedali, da bo sestavljanje vlade težko, "morda še težje, kot smo si mislili". Kljub temu pa je prepričan, da ni alternative hitremu oblikovanju koalicije, saj je treba v Nemčiji imeti čim prej vlado, ki bo lahko državo predstavljala tudi v Evropi in po svetu. Novo vlado si želi najkasneje do velike noči.
Glede morebitnih koalicijskih partnerjev ni želel ugibati. Projekcije si namreč še niso enotne glede prihodnje sestave parlamenta in koliko strankam bo uspel vstop, to pa bi lahko zelo pomembno vplivalo na razporeditev sedežev v bundestagu. V primeru štirih strank v parlamentu je namreč možna parlamentarna večina z dvema strankama - unija in socialdemokrati, medtem ko ta ni več možna, če v parlament pride pet ali šest strank, takrat bi se moralo koalicijo sestaviti iz treh strank.
Golob že čestital Merzu
"Čestitke Friedrichu Merzu in uniji CDU/CSU za zmago na današnjih parlamentarnih volitvah v Nemčiji. Gospodu Merzu želim hitro oblikovanje vlade. EU potrebuje močno Nemčijo pri spopadanju s številnimi in kompleksnimi izzivi današnje mednarodne skupnosti," je sporočil Golob.
Skrajno desna AfD druga najmočnejša stranka
Največje zmagoslavje je v taboru AfD, ki je v skladu z napovedmi postala druga najmočnejša stranka v Nemčiji z 20-odstotno podporo. Podporo je v primerjavi z zadnjimi volitvami podvojila. Kanclerska kandidatka skrajne desnice Alice Weidel je ob objavi projekcij dejala, da so pripravljeni sodelovati v vladi in izpolniti voljo ljudstva. "Bili smo enotni, naša kampanja je bila usmerjena in disciplinirana," je povedala Weidel. "Resnično lahko dosežemo epohalno spremembo. Vedno smo odprti za pogajanja. Dobili smo zaupanje volivcev in to bi morali sprejeti tudi vsi drugi."
Sopredsednik stranka AfD Tino Chrupalla je dejal, da je njegova stranka "dobila mandat za politične spremembe".

Socialdemokrati z največjim padcem
Največjo izgubo so glede na projekcije utrpeli socialdemokrati dosedanjega kanclerja Olafa Scholza. Prejeli so le 16 odstotkov glasov, medtem ko so jih na prejšnjih volitvah 26,2 odstotka.
Scholz je v prvem odzivu priznal grenek poraz in prevzel odgovornost zanj, kljub temu pa je izrazil željo, da SPD ohrani osrednjo vlogo v Nemčiji. Čestital je konservativni uniji in Merzu, ki ima po njegovih besedah sedaj nalogo, da sestavi vlado.

Nemški obrambni minister in član SPD Boris Pistorius je volilni rezultat svoje stranke označil za "katastrofalen". Za ARD je poudaril, da je za premostitev te krize potrebna enotnost znotraj stranke.
Vstop v parlament je glede na projekcije zagotovo uspel še Zelenim s 13-odstotno podporo in Levici s slabimi devetimi odstotki. Manj jasna je usoda liberalcev (FDP) in levega Zavezništva Sahre Wagenknecht. Za zdaj kaže po podatkih ARD, da bosta stranki ostali tik pod pragom, medtem ko projekcije ZDF kažeta, da bi omenjeni stranki lahko vstopili v parlament.

Kako bi lahko sestavili koalicijo?
To bi močno vplivalo na sestavljanje večinske koalicije. Če bi v parlament prišli tako FDP kot BSW, bi lahko unija oblikovala parlamentarno večino le v primeru koalicije treh strank, bodisi s SPD in FDP ali s SPD in Zelenimi. Če FDP in BSW ne bi prišli v parlament, pa bi bila edina možna parlamentarna večina dveh strank, če bi unija oblikovala koalicijo s SPD.
Večina v parlamentu bi bila sicer možna tudi s koalicijo unije in AfD, a je kanclerski kandidat CDU/CSU Friedrich Merz večkrat zatrdil, da vlade ne bo oblikoval s skrajno desnico.
Trump: Nemci imajo dovolj "politik brez zdravega razuma"
Ameriški predsednik Donald Trump je rezultate nemških predčasnih parlamentarnih volitev na družbenem omrežju Truth Social označil za velik dan za Nemčijo. Prepričan je, da imajo Nemci podobno kot Američani dovolj "politik brez zdravega razuma".
"Zdi se, da je konservativna stranka v Nemčiji zmagala na težko pričakovanih volitvah," je zapisal Trump. Prepričan je, da imajo tudi prebivalci Nemčije dovolj "politik brez zdravega razuma" na področju energetike in priseljevanja. "Velik dan za Nemčijo in Združene države," je poudaril.
Danes si opredeljen za "skrajno desnega", če ne podpiraš LGBTQ, če si za mir na svetu, če te skrbi za varnost v domovini. Včasih je bil tak človek samo "NORMALEN"; danes pa si "skrajni desničar". Lepo so nas zavozili ti… ...prikaži več kvazi globalistični levičarji.
Nacizem je v vzponu! Gorje malim državam...
Nacizem bi Nemčiji se vzpenja....samo povem, da ne boste rekli, da vam nismo povedali!